Pokročilý

Jsou vinyly od rockových kapel ve studiové kvalitě, bez komprese nebo je to dražší CD?

Jde mi o to, jestli je to nahrávané skutečně analogově z aparátů nebo je vinyl jen aby se neřeklo a prachy tekly.

Odpovědi:

Stříbrný

Bez komprese se dá pořídit i mnohem nižší kvalita. Kromě vzorkovací frekvence hraje roli i datový tok. Jsou-li tyto parametry dostatečně kvalitní, na vinyl to nedostaneš už jen z důvodu kopírovací degradace. A i komprese může být bezztrátová. Nebo-li i RAW lze komprimovat bezztrátově, což se dost často realizuje. Je to ovšem mnohem náročnější na techniku.

Zlatý

Vinylová gramofonová deska je nosičem analogového záznamu, zvuková drážka je vytvářena mechanicky. Tedy o nějaké kompresi tady nemůžeme mluvit. S digitálním záznamem na CD to nemá nic společného.

Zlatý

Na to nelze jednoznačně odpovědět.
Na každé gramofonové desce je uvedeno, z jakého masteru je záznam pořízený. Je téměř jisté, že nové nahrávky jsou nahrávané digitálně. Analogové mixážní pulty a magnetofony se ze studií vyřazovaly před čtvrt stoletím. Záznam na všech gramodeskách je komprimovaný. Bez komprese by došlo k prořezání sousedních drážek. Větší dynamiku i odstup mají CD.

Bronzový

Nemůžu najít, kde jsem o tom četl, ale v současné době se vše skutečně nahrává digitálně. Pro archivaci a pozdější reprodukci v rádiích se používají ztrátové formáty .mp2 a .mp3 (konstantní i variabilní datový tok).

Vinylové desky se lisují z originálního bezztrátového záznamu přeneseného na digitální matrici. Tím je zachována kvalita a dynamika lisované desky. Výsledná reprodukce z vinylu má svá specifika. Spousta audiofilů nedá na vinyly dopustit a mají pro to své důvody. Zkuste se některého zeptat na proces výroby nosiče :-)

Ve srovnání s vinylem je CD "sterilní" nahrávka. Asi už mám taky rozmlsané uši po pár týdnech přehrávání černých nosičů zvuku :-D

Diskuze k otázce

Stříbrný

Edison

Tazatel má jistě na mysli způsob záznamu ve studiu - digitálně a následnou produkci na analogovém médiu.

Zlatý

Kepler

Aha, ale primární digitální záznam a jeho převod do analogu mi nějak nedává smysl. Domnívám se že i primární záznam je analogový, hezky postaru na magnetickou pásku. Ale čert ví jak to je.

Stříbrný

Edison

Taky bych se klonil k magnetickýmu pásu... Ale kdo ví... v dnešní době... Jak jsem psal... kvůli degradaci při dnešních možnostech dostatečného vzorkování, rozlišení a tím datovému toku bych nic nedal za to, že je realizován záznam digitální.

Zajímavé otázky v kategorii Hudba, film a TV

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Hudba, film a TV

Zlatý iceT 844
Zlatý annas 835
Zlatý briketka10 670
Zlatý marci1 590
Zlatý quentos 557
Zlatý Drap 545
Zlatý led 422
Zlatý bolak 360
Zlatý Kepler 354
Zlatý hanulka11 271

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.