HZK

Jsou vinyly od rockových kapel ve studiové kvalitě, bez komprese nebo je to dražší CD?

Jde mi o to, jestli je to nahrávané skutečně analogově z aparátů nebo je vinyl jen aby se neřeklo a prachy tekly.

Odpovědi
Edison

Bez komprese se dá pořídit i mnohem nižší kvalita. Kromě vzorkovací frekvence hraje roli i datový tok. Jsou-li tyto parametry dostatečně kvalitní, na vinyl to nedostaneš už jen z důvodu kopírovací degradace. A i komprese může být bezztrátová. Nebo-li i RAW lze komprimovat bezztrátově, což se dost často realizuje. Je to ovšem mnohem náročnější na techniku.

Kepler

Vinylová gramofonová deska je nosičem analogového záznamu, zvuková drážka je vytvářena mechanicky. Tedy o nějaké kompresi tady nemůžeme mluvit. S digitálním záznamem na CD to nemá nic společného.

Hlada

Na to nelze jednoznačně odpovědět.
Na každé gramofonové desce je uvedeno, z jakého masteru je záznam pořízený. Je téměř jisté, že nové nahrávky jsou nahrávané digitálně. Analogové mixážní pulty a magnetofony se ze studií vyřazovaly před čtvrt stoletím. Záznam na všech gramodeskách je komprimovaný. Bez komprese by došlo k prořezání sousedních drážek. Větší dynamiku i odstup mají CD.

Roman71

Nemůžu najít, kde jsem o tom četl, ale v současné době se vše skutečně nahrává digitálně. Pro archivaci a pozdější reprodukci v rádiích se používají ztrátové formáty .mp2 a .mp3 (konstantní i variabilní datový tok).

Vinylové desky se lisují z originálního bezztrátového záznamu přeneseného na digitální matrici. Tím je zachována kvalita a dynamika lisované desky. Výsledná reprodukce z vinylu má svá specifika. Spousta audiofilů nedá na vinyly dopustit a mají pro to své důvody. Zkuste se některého zeptat na proces výroby nosiče 🙂

Ve srovnání s vinylem je CD „sterilní“ nahrávka. Asi už mám taky rozmlsané uši po pár týdnech přehrávání černých nosičů zvuku 😁

Edison

Tazatel má jistě na mysli způsob záznamu ve studiu – digitálně a následnou produkci na analogovém médiu.

Kepler

Aha, ale primární digitální záznam a jeho převod do analogu mi nějak nedává smysl. Domnívám se že i primární záznam je analogový, hezky postaru na magnetickou pásku. Ale čert ví jak to je.

Edison

Taky bych se klonil k magnetickýmu pásu… Ale kdo ví… v dnešní době… Jak jsem psal… kvůli degradaci při dnešních možnostech dostatečného vzorkování, rozlišení a tím datovému toku bych nic nedal za to, že je realizován záznam digitální.