reika

Jsou v tomto složení nanočástice?

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle složení se zřejmě jedná o alkoholo-vodný roztok spousty látek pro vnější použití. Jediné, co do roztoku přejít nemůže je ta mikrokrystalická celulóza. Jestli je ale ve velikosti nanočástic, se určit nedá. Ale mohla by být.

Další odpovědi
aliendrone

Organické molekuly jsou/mají rozměr nanočástic. Samotná pidimolekula vodíku (H2) má efektivní průměr cca 0,36 nm, organické molekuly jsou větší – a to i 100 násobně, dokonce i více. (předpona „nano“ znamená, že jde o miliardtinu základní jednotky, tedy nanometr = 0,000 000 001metru a nanočástice jsou svojí velikostí právě kolem nanometru)

Tudíž takový rozpuštený řepný cukr ve vodě JE roztok NANOČÁSTIC. (předpokládám, že jde zase o nějakou reklamní hantýrku, kde se využívá neznalosti termínu „nanočástice“ a dělá se z toho voodoo ve smyslu, že jde o „něco lepšího“. NE, je to NORMÁLNÍ, ZCELA PŘIROZENÝrozměr molekul, není na tom VŮBEC NIC EXTRA!)

marci1

Výrobce má povinnost na obal uvést, zda se jedná o nanočástice či mikročástice. „Pokud tyto částečky obsahuje,“nano“ musí být uvedeno ve složení v závorce za názvem fyzikálního filtru.“
http://koznion­line.cz/opalo­vaci-kremy-a-reklama-nenechte-se-napalit/

Doporučuji přírodní kosmetiku „Hristina“, která je bez chemie a nanočástic. Výborný je tento opalovací krém pro miminka, který mohou používat i dospělí. Je super, jemný. 🙂
https://www.hris­tina.cz/prirod­ni-opalovaci-mleko-pro-miminka-spf-50-250-ml-e101078.htm

Kepler

alien: máš pravdu, ale roztoky jsou homogenní soustavy, zde je zřejmě myšlena suspenze. Nanotechnologie je o něčem jiném, než o roztocích.

aliendrone

Jasan, ten cukr jsem nadhodil právě jako ukázku, že není nezbytně nanotechnologií všechno, co se týká nanorozměrů. BTW – nechci ti dělat do oboru, ale s ohledem na ten obsah vody… není ta směs spíš koloid/gel, než suspenzí? Pouč mne PLS, víš že moje chemie je úzce zaměřená jedním zajímavým, silně exotermním směrem! ;) :D :D

Kepler

No tak to vidíš, nakonec to je opalovací krém, mělo mě to napadnout, když v tom je i vosk a celulózová guma. Jenže v tom složení nejsou uvedena procenta. V krému může být obsaženo všechno: gel, zaemulgovaná voda i pidičástice pevné látky.

reika

Já tomu nerozumím, dostala jsem dnes e-mail o opalovacích krémech.........
„Minerální filtry jsou škodlivé.“
Omyl. Minerální filtr vytváří na pokožce tenkou vrstvu z přírodních minerálních pigmentů (oxid zinečnatý nebo titaničitý), od níž se UV záření odráží, aniž by se do kůže dostávaly případné škodliviny. Opalovací krémy s tímto typem filtru jsou vhodné především pro lidi s citlivou pletí, kožními problémy, se sklony k alergickým reakcím či k ochraně dětí. Jediné, o čem se v poslední době hodně diskutuje, je vliv nanočástic, které jsou někdy při tvorbě minerálních filtrů používány kvůli lepší vstřebatelnosti a roztíratelnosti přípravků. Odborníci totiž zatím nebyli schopni vysledovat, co přesně nanočástice způsobují, když se díky své miniaturní velikosti dostanou do podkožních vrstev a následně do celého těla. Je proto v každém případě lepší si pečlivě prostudovat složení daného krému, a to i těch s obsahem minerálního filtru, a výskytu nanočástic se raději vyhnout…"
No a poslala jsem složení mého opalovacího krému (NIVEA), jestli mi někdo řekne, zda v něm ty nanočástice jsou…

Kepler

Ne, minerální filtry v tom nejsou.

reika

Děkuji za odpovědi 🙂