Jsou minerální látky jiným názvem to samé co stopové prvky?

Jsou stopové prvky jiným názvem to samé co minerální látky?

Nejlepší odpověď
cochee

Ani ne. Minerálními látkami se označují látky, přijímané v potravě a mající původ v anorganické chemii, tedy například vápník. Tělo jej potřebuje hodně (0,8 – 1 g denně, u kojících žen ještě o polovinu více), nikoliv stopy – neboť se jedná o jeden ze základních stavebních prvků kostí. Minerálními látkami však označujeme nejen prvky, ale i anorganické sloučeniny, například chloridy či uhličitany. Stopové prvky jsou vesměs rovněž anorganické, ale jejich příjem, vyžadovaný organismem, se omezuje na zlomky gramů. Nejsou totiž základními stavebními prvky, nicméně tělo se bez nich neobejde. Jako příklad lze uvést třeba selen nebo měď, dále jod, železo, křemík atd. Ta měď třeba se účastní různých enzymatických cyklů, ovlivňujících například krvetvorbu, výstavbu kostí, funkce nervového systému. Její doporučený denní příjem pro člověka se pohybuje kolem cca 1 mg denně, zatímco příjem nad cca 250 mg již může působit toxicky. Ale přestože základ těchto jmenovaných prvků je anorganika, nesmíme si představit, že jíme kovovou měď či vápník, naopak, přijímáme je ve formě organických komplexních látek!

Další odpovědi
da ny

Ne. přestože jde o létky nerostného původu.
Prvek je jen jeden, minerální látky mohou bát též sloučeniny (minerály, vody, horniny).

lota

Přesně je to takto:
minerální látky se dělí na:

  • látky, které v těle dospělého člověka zaujímají 25 – 1000 g. Dospělý člověk by měl denně přijmout několik set miligramů těchto látek, proto se někdy nazývají i makroprvky.
  • látky, které se v těle vyskytují ve stopovém množství, proto jim říkáme stopové prvky (mikroprvky). Dospělý člověk potřebuje pro zdraví několik miligramů těchto prvků denně…

Zdroj: https://www.blen­dea.cz/vitami­ny-mineraly/

anonym

Železo je teda co, minerál nebo stopový prvek jak píše cochee

da ny

Tento kovový prvek (v přírodě výskyt ve sloučeninách) je řazen mezi stopové prvky.
"Nejdůležitější stopové prvky těla jsou: železo, zinek, síra, jód, chrom, selen, měď, mangan a další.
Nedostatek minerálů, tedy deficit minerálních látek, může vést i k poškození organismu. Na druhou stranu může být škodlivý i jejich nadměrný přísun, kdy se některé minerální látky mohou pro tělo stávat toxickými.!
zdroj: https://www.le­karna.cz/mine­raly/
Pročtěte odkazy, uděláte si obrázek:
🙂
https://www.ce­lostnimedicina­.cz/stopove-prvky.htm
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Miner%C3%A1ln%­C3%AD_l%C3%A1tka
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Stopov%C3%BD_pr­vek