Kepler

Jsou celkem dost rozšířená auta s pohonem 4×4. Udělaly se i motorky 2×2?

Technicky by to neměl být problém, proč se nedělají?

Nejlepší odpověď
Alesh

Kdysi jsem slyšel, že existovala verze mopedu Stadion s pohonem obou kol. Prej se vcelku uplatnily na východní frontě během 2. světové války. Zkus to vygooglit.
Jinak jsem vygooglil, viz zdroj.

Zdroj: http://motohou­se.cz/pohon-vsech-kol-je-zpet/

Další odpovědi
aliendrone

U jednostopých vozidel to postrádá smysl. Pokud je motor nízkého výkonu, není nutné ho přenášet na více kol, bohatě stačí jedno. A pokud je výkon motoru mohutný, tak u motorky „když za to vezmeš“ máš problém udržet předek na silnici a při malém gripu bys toho výkonu předním kolem na asfalt moc nepřenesl, vlastně téměř nic. (ovšem hmotnost by byla vyšší, cena i komplikovanost a poruchovost též, tudíž výhoda žádná, nevýhod mraky)

Navíc motorky se staví většinou jako RELATIVNĚ lehké stroje se značnou akcelerací, hmotnost je tedy na překážku. A to i při brždění a gripu v zatáčkách. Podobně jako u F1, kde jsou osazeny výkonné motory, ale klasický náhon je pouze na zadní nápravu.

anonym

nedělají se proto, že by to bylo v terénu stejně nestabilní (jedna stopa, úzké gumy) a tam kde bys to nejvíc ocenil, prostě už spíš využiješ čtyřkolku 🙂

Ze stejného důvodu se nevyrábí třeba auta F1 s pohonem 4×4. Nedávalo by to smysl.

Kepler

alien: na silnici by to asi opravdu přínos nebyl, možná v těžkém terénu? Pro endura a tak.

Kepler

Alesh: Stadion to asi nebyl, ten se vyvíjel až v 50. letech a nikdy ne jako 2×2. Navíc pro vojenské účely to byl jen slabý kozí dech. Ale jinak zajímavý odkaz, díky.