Rommart

Jsem zaměstnaný PID, smlouvu mám na DPČ. Mám nárok na vrácení přeplatku daně?

Jsem pobíratelem Plného invalidního důchodu, jsem krátce i zaměstnán na DPČ, na výplatním lístku jsem si všiml, že zaměstnavatel za mě odvádí obojí pojištění i když jako důchodce mám toto hrazeno státem. Má tedy cenu žádat o tzv. Vrácení přeplatku? růžový formulař jsem podepisoval u zaměstnavatele a jsem u něj zaměstnán od 06/2016, dělám jen cca 90–100 h/měs. výdělek do 5000 Kč čistého.

Nejlepší odpověď
ivzez

Označení PID se už několik let nepoužívá, nyní jde o ID III. stupně.

Jestli jste u zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani z příjmu, měl by
Vám zaměstnavatel každý měsíc uplatňovat slevy z daně a po skončení
roku provést na základě Vaší písemné žádosti roční zúčtování daně z příjmu.

Pokud vznikl přeplatek daně, budete mít nárok na vrácení.
Ovšem pozor → daň lze vrátit maximálně do výše odvedených záloh daně.
Jestli Váš příjem nepokryl celou slevu, nebude co vracet.

Ozzius neodpovídá úplně přesně a plete si DPČ s DPP
a odvod sociálního a zdravotního pojištění s odvodem daně.

Za studenty i poživatele důchodů hradí stát zdravotní pojištění.

Pracuje-li někdo na DPČ, odvádí se sociální a zdravotní pojištění
od odměny 2.500 Kč měsíčně. V případě DPP se pojištění odvádí
od částky 10.001 Kč měsíčně.

Daň se platí v obou případech. Má-li člověk nižší příjem,
pokryjí mu celou daň slevy, takže to na někoho může působit
dojmem „osvobození od daně", ale to by bylo něco jiného.

U studentů ani důchodců nejde o „osvobození od daně" ale
o daňovou úlevu či slevu.

____

Snad jsem to vysvětlila srozumitelně.

_______

Doplňuji:

Při psaní odpovědi jsem se moc nesoustředila → zdá se mi, že se neptáte na
přeplatek daně (tu zřejmě neplatíte vůbec, při příjmu do 5.000 Kč měsíčně daň
pokryje sleva na poplatníka), ale na možnost vrácení zdravotního a sociálního pojištění.

To bohužel možné není. Jako pracující důchodce jste ale přece jen trochu
zvýhodněn → zaměstnavatel nemusí zdravotní pojištění dopočíst a odvést
v částce odpovídající minimální mzdě (zdravotní i sociální pojištění odvádí
jen z dosaženého příjmu).

Další odpovědi
ozzius

Já jako student co jsem dělal na DPČ (5/2015 – 10/2016), tak jsem to měl též hrazené státem, ale od výdělku 2.500 a výše si to platí člověk sám, resp. je mu to odváděno… Jako důchodce jste, tuším, že i osvobozen od daní, ale nad 10.000 měsíčně taktéž daníte…
Opravte mě, pokud se mýlím…