tomas1541

Jak je to s odváděním daní pro studenty ?

Dobrý den, předem se omlouvám, ale moc tomu nerozím. Chodim na SŠ, kde bereme pravidelně stipendium v rozsahu 3 000 – 4 000 kč měsíčně. Podepisoval jsem „růžove papíry“ myslím, že se to jmenuje daňové přiznání. Tím nemusím do 10 000 Kč měsíčně odvádět daně a mam čistých 10 000 kč. Jenže našel jsem si brigádu a tam po mě chtěji „růžove papíry“ taky podepsat. Vím, že nesmí být podepsány dvě, ale na co se chci zeptat…Kolik procent se mi z částky strhává ? + můžu si jako student na konci roku zažádat o vrácení strhnutých peněz ? + co se stane když podepíšu dvě ?

Předem děkuji

Odpovědi
ivzez

Podepíšete-li souběžně dvě prohlášení k dani z příjmu, dopustíte
se podvodu, který by se Vám nemusel vyplatit (pokuta by mohla být
řádově vyšší než stipendium a přivýdělek dohromady).

Napřed si ověřte, co přesně jste podepsal ve škole. Pokud vím,
nepodléhá stipendium dani z příjmu, takže pro školu byste neměl
podepisovat prohlášení k dani z příjmu.
(Něco jiného by byla např. odměna z povinné praxe.)

V případě práce na základě DPP (maximálně 300 hodin pro jednoho
zaměstnavatele v kalendářním roce) z odměny do 10.000 Kč měsíčně
bez podepsaného prohlášení strhne zaměstnavatel 15 % daň.

S podepsaným prohlášením byste žádnou daň neplatil. Ovšem pozor na ten podvod → radši ve škole podpis zrušte a pak podepište u zaměstnavatele.