jmachan

jsem ukrajinka a jsem v cesku zamestnana uz 15let. budu mit narok na duchod nebo ne .

Nejlepší odpověď
led

Pokiaľ pracujete legálne a platíte povinné odvody v ČR, máte nárok. Ak platíte na Ukrajine, z ČR nemáte nárok.

Další odpovědi
tom004

Dobré ráno.Já to otočím.Moje kamarádka dělala 17 let v Německu.Zaměs­tnaná byla legálně,s pracovní smlouvou na dobu neurčitou,přechodné bydliště.Zaměs­tnavatel za ní platil sociální i zdravotní,daně ap.Před 2 lety odešla do důchodu,a normálně dostává vyměřený důchod.A protože si platila soc. a zdravotní i u nás,bylo to povinné,tak bere důchod i český.Takže,podle mého,jestli splňujete tyto podmínky,nevidím důvod,proč byste na něj něměla mít nárok.Ale nejlepší bude,když navštívíte OSSZ,tam by Vám to měli řící přesně.

Valky

No to je těžký, moje teta je Polka a pracovala tu celý život, z Čech nikdy důchod nedostala a teď žije v Polsku a stará se o postiženého bratra, který skončil na vozíku po pádu ze střechy (živil se tím, že je opravoval) a nedostává nic ani z Polska, protože léta má odpracovaná tady… A z Čech jí nic poslat nechtějí… už se jí to táhne takhle několik let… :o((

P.S.
Moje teta tu taky pracovala legálně v Orionce, ještě za komunistů a vše si platila… A stejně jí nikdo nic nechce vyplatit… A to ani z Čech, když odsud by je dostávat měla, ani z Polska, kde tráví důchod – ještě ke všemu na samotě a nejbližší krám má 2km.. V 75-ti letech… Soudí se o ně už několik let a všichni se pořád zdráhají…

mosoj

Tady to je popsané.
Stejně bych se ale informoval na té OSSZ.
Smlouva mezi ČR a Ukrajinou existuje.

Důchodové pojištění
Kdo má nárok na starobní důchod?
Nárok na starobní důchod Vám vznikne, pokud jste byl pojištěn minimálně 25 let a dosáhl důchodového veku, nebo jste byl pojištěn minimálně 15 let a dosáhl aspoň 65 let veku. Zákonem č. 306/2008 Sb., bylo s účinností od 1. ledna 2010 zavedeno postupné prodlužování doby pojištění potřebné pro vznik nároku na starobní důchod z 25 roků na 35 roků (resp. z 15 roků na 20 roků v případě kratší doby pojištění); tempo prodlužování – jeden rok za každý rok účinnosti zákona. To znamená, že například pojištěnci, kteří dosáhnou důchodového věku po r.2018 budou mít nárok na starobní důchod tehdy, jestliže budou pojištěni nejméně 35 let ( 20 v případě kratší doby pojištění).

Pokud jste si před pobytem v České republice pojištění platil v jiné členské zemi EU bude na tato doba pojištění, při posuzování nároku na důchod, zohledněna. Pokud jste si pojištění platil v některém z tzv. třetích států, bude tato doba pojištění zohledněna pouze pokud CR má s touto zemí uzavřenou příslušnou mezinárodní smlouvu. To znamená, že pokud máte v ČR odpracováno méně, než kolik stanoví zákon, započítává se vám i doba, kterou jste platili důchodové pojištění v druhé zemi. Každý stát vám pak vyplácí dílčí důchod podle počtu odpracovaných let.

•Přehled smluv o sociálním zabezpečení (ČJ)
•Přehled smluv o sociálním zabezpečení (AJ)

Tady je ten odkaz aktivní :

http://www.mpsv­.cz/cs/1275