Avatar uživatele
esmeralda

jsem předsedkyně dozorčí rady a.s.,jak mohu kontrolovat předsedu představenstva?

mohu žádat přístup a podpisové právo na konto společnosti? mohu zakázat aby si společnost vzala úvěr? patří mi také 50% akcií představujících hmotný majetek tedy polovina nemovitosti,chtěla bych je prodat a zbavit se členství ve společnosti jak?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4662 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
standa

1. mohu žádat přístup na konto společnosti?
"Zažádat samozřejmě můžete a v tomto případě Vám společnost i MUSÍ vyhovět a umožnit vám přístup k výpisům z konta společnosti."

2 mohu žádat o podpisové právo na konto společnosti?
"Zažádat samozřejmě můžete, ale pochybuji, že vám vyhoví..., k této ´aktivitě´ nemáte zákonnou oporu a pochybuji, že Stanovy by vám v tomto případě šly ´na ruku´

3. mohu zakázat aby si společnost vzala úvěr?
"Z titulu členky dozorčí rady nemůžete. A z titulu vlastníka 50% akcií byste teoreticky mohla iniciovat svolání mimořádné valné hromady a pokud by se vám podařilo sehnat na svoji strana další 1% hlasů (což ale pochybuji, protože nejspíš není žádný minoritní akcionář, ale jen ten druhý s 50%, že?), tak byste mohla konat..."

4. patří mi také 50% akcií představujících hmotný majetek tedy polovina nemovitosti,chtěla bych je prodat a zbavit se členství ve společnosti jak?
"Předpokládám, že akcie nejsou veřejně obchodovatelné, takže nezbývá než hledat kupce. Předpokládám, že se jedná o akcie na majitele, takže je můžete odprodat aniž byste potřebovala součinnost představenstva. Jinak než odprodejem (darováním) se ´členství´ nezbavíte."

Doporučuji, abyste se detailně seznámila se svými právy, které vám dává Obchodní zákoník (§197 a násl.) a rovněž i Stanovy.

Nepochyně máte řadu "kontrolních" nástrojů, které ale asi nevyužíváte na 100%...

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obchzak/cast 2h1d5.aspx

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony