Rebeka S.

Je všude na světě znaková řeč stejná, nebo se v některých zemích liší?

Od roku 2008 pojem znaková řeč neexistuje, jen znakový jazyk.

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo využít archiv – viz otázka https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-znakova-rec-univerzalni

Je znaková řeč unlverzální?

Už tehdy jsem reagovala, že to není jednoznačné.

Také mne to zajímalo, ale maminka hluchoněmého chlapce, která znakovou řeč, přesněji jazyk ovládá , mi sdělila, že bohužel není a neslyšící děti se musí učit cizí jazyky stejně jako slyšící.

Co je znakový jazyk? A jak je (nebo by mohl být) tento jazyk chápán? Na obě otázky můžeme najít snadnou odpověď ve vědě zabývající se jazykem a komunikací, v lingvistice. K tomu A. Macurová (1994, s. 121): „Na základě výzkumů posledních třiceti let je znakový jazyk vymezován jako přirozený jazyk neslyšících, jazyk s vlastním slovníkem a gramatikou (neodvozenými z jazyka mluveného).“ Jinde zas A. Macurová (2001a, s. 70) o znakovém jazyce píše: „Znakové jazyky jsou jazyky nevokální (neopírají se o zvuk) a od mluvených jazyků se tak liší způsobem své existence: jsou to jazyky vnímané zrakem (ne sluchem), jsou to jazyky založené na tvarech, pozicích a pohybu (ne na zvuku). Jinak: Znakové jazyky jsou jazyky vizuálně motorické.“ Z uvedeného popisu znakového jazyka by už mohlo být zřejmé, že různé národní znakové jazyky mají „základní“ společné rysy (o dalších níže). Tyto rysy však ještě nečiní znakový jazyk mezinárodním. V každé zemi existuje specifický národní znakový jazyk, který se odlišuje od jiných národních znakových jazyků.

http://ruce.cz/clan­ky/188-co-je-znakovy-jazyk-znakovana-cestina

Z toho plyne, že je otázka chybně formulovaná.

Přečtěte si odkaz, dovíte se víc. Jenže se používá pojem znakový jazyk, nikoliv znaková řeč. Z pohledu jazykovědy jde o rozdílné pojmy. jazykem mysllíme, řečí se vyjadřujeme. Učivo fonologie a fonetiky.

V minulosti existoval znakový jazyk i znaková řeč. V roce 2008 byl tento zákon novelizován zákonem č. 384/ 2008 Sb. na Zákon o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob a nyní se používá pojem „znakový jazyk“ .

https://www.ja­zyky.com/znako­ve-jazyky-evropy/

Další odpovědi
Dochy

pokud se dobře pamatuju, tak se liší. Nicméně není přímo vázán na mluvený jazyk a pro většinu těch znakových jazyků snad platí, že jsou si příbuzné a lidé by snad měli být schopni se domluvit…
Více viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Znakov%C3%BD_ja­zyk

Porkman

Liší