Kelt

Je velikost souboru závislá na úpravě?

Myslím to tak, že si stáhnu nějaký text a uložím ho. Případ 1. Nebo si stáhnu ten samý text, ale upravím si to tak, že nechám jen mezery mezi slovy a dle potřeby třeba i zmenším písmo, takže text se vleze na méně stránek. A pak si tento soubor uložím. Případ 2. Kolik asi ušetřím kB? Jistě, přesně mi to asi nikdo neřekne, záleží na velikosti původního souboru. A nejde mi o šetření, pokud jde o tisk souboru. Platí se 2 Kč za stránku , nebo 3 Kč za stránku oboustranně potištěnou. Jde mi o to, abych upravené stránky převedl na pdf formát. Pokud někdo má zkušenosti, tak díky.

Nejlepší odpověď
cochee

Soubor s prostým textem (tedy formát třeba .txt) stejně nepodporuje věci jako tabulátory a odskok na novou stránku a podobně, velikost písma pak už vůbec nehraje roli – stejně to můžeš udělat jen v textových procesorech a la Word a jedno písmeno zabere (podle kódování) úplně stejné jeden až čtyři bajty, ať je velké na výtisku dva milimetry nebo centimetr. Word ale nativně neukládá soubor ve tvaru .txt, i když si to můžeš zvolit, ale třeba .docx a tam už jsou ukládána navíc všelijaká hlavičková data a metadata a formátovací značky, proto má stejný text v .txt znatelně menší velikost než v .docx. Nechápu, jak s tím souvisí převod do .pdf, ten s tím zase udělá takové čárymáry, že velikost souboru může být zase úplně jiná, podle kvality převodu totiž text může být v .pdf uložen jako textová data, ale i jako rastrový i vektorový obrázek a to už zase hejbne velikostí souboru úplně jinam.

Další odpovědi
Dochy

Ano, ale nelze přesně říct jak.
V případě wordu je v dokumentu kromě textu spousta dalších dat (informace o formátu apod.) Popravdě co přesně se v tom wordu děje, do toho žádný smrtelník nevidí. A popravdě není vyloučeno ani to, že kus textu smažeš a soubor nabobtná (reálné zvlášť pokud máš zapnuté sledování změn)
Holý text v tomto souboru zabírá obvykle jen zlomek místa oproti tomu dalšímu „balastu“ (formátování, metadata,…)

V open office to bude nejspíš podobné. RTF by v tomhle měl být kultivovanější. V TXT pak obvykle platí že co písmeno to byte. Není to úplně přesné, lze použít i další kódování, mohou tam být skryté znaky, konec řádku/odstavce může zabrat 1 nebo 2B podle systému kde byl dokument vytvořen apod…

Cochee: v TXT lze TAB běžně použít, ale každý prohlížeč/editor je interpretuje trochu jinak. Konec stránky tam ale opravdu neexistuje…

A souhlas s tím, že nic z toho nemá moc vliv na velikost výsledného PDF – i když lze očekávat, že pokud se PDF udělá z obyč TXT souboru, bude v PDF opravdu jen text a jen základní informace o formátu – takže soubor může být řádově třeba jen o pár set bajtů delší než originál.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.