DBDB

Je v ČR možnost si někde vyzkoušet mikroskopování se světelným mikroskopem?

Nejlepší odpověď
Kepler

Optický mikroskop má snad každá škola, taky si jej můžeš koupit za celkem mravné peníze. S elektronovým mikroskopem by už byl problém.

Další odpovědi
Arne1

Domluvit se na libovolné základní nebo střední škole.
Dost se otázce divím, za našich časů jsme si to ve škole v laboratorních pracech i ve výuce vyzkoušeli úplně běžně.

aliendrone

Hmm, co takhle zajít do obchodu a nechat si nějaký mikroskop PŘEDVÉST? ;) :)

Frontinus

Je otázkou, co si představuješ pod pojmem „vyzkoušet“. Pokud ti jde o nastavení mikroskopu a tak, pak stačí oslovit jakoukoliv základní školu nebo gymnázium, ale všude bude problém s preparáty. Aby bylo možné v mikroskopu něco vidět, je třeba obvykle víc než jen kápnout něco na sklíčko. Například u živočišných tkání je naprosto nezbytné to až alchymistickým způsobem prosytit barvami.

No a pokud ti jde hlavně o to, co je vidět, existuje jeden hezký trik: Preparát je možné digitalizovat. Hovoří se obvykle o virtuálních preparátech a některé sbírky jsou dostupné online. Jen jde o docela velký objem dat, jedno sklíčko má obvykle jednotky GB. Normální (histologické – vesměs lidské) preparáty zveřejňuje např. University of Michigan: http://histolo­gy.medicine.u­mich.edu/full-slide-list Naše fakulty vesměs mají takové sbírky, ale jsou jen pro studenty – asi datový provoz..

Největší sbírkou patologických preparátů je Rosaiova sbírka: https://www.ro­saicollection­.org/

Zdroj: https://www.wi­kiskripta.eu/w/Vir­tu%C3%A1ln%C3%AD_pre­par%C3%A1t