Je toto pravda o kortizolu?

https://www.for­movanitela.cz/l/u­kladani-tuku-na-brise-chute-na-sladke-nespavost-na-vine-muze-byt-stres/

Myslel jsem, že stres způsobuje hubnutí…

Odpovědi
annas

Ano, pokud jde o dlouhodobý stres

"Je dokonce prokázáno, že např. menší míra úzkosti zlepšuje psychickou výkonnost (myšlení, paměť). Ovšem při dlouhodobém zatížení stresem se aktivují silnější obranné mechanismy a dochází k narušení rovnováhy organismu!

V těle máme celou škálu látek, které se u stresových situací uplatňují a pomáhají nám se s nimi vypořádat. Mluvíme o tzv. stresových hormonech. Chuť k jídlu při stresu může být snížená i zvýšená, záleží pouze na tom, které hormony převládají.

Při dlouhodobém stresu převládají látky (glukokortikoidy – kortizol), které náš organismus poškozují, protože vedou k ukládání tuku a jiným dalším komplikacím (zvyšují krevní tlak, zhoršují přeměnu cukrů, bílkovin, prohlubují cukrovku). Dále se při stresu vyplavuje mimo jiné hormon glukagon, který také působí problémy se zpracováním cukrů. Glukagon zvyšuje cukr v krvi, což může být problém pro lidi s cukrovkou.
atd."

https://www.bez­hladoveni.cz/jak-stres-ovlivnuje-hubnuti/