Rokio

Je tohle vztahovačnost nebo se opravdu schylovalo ke mně něco špatného kvůli mým negativním myšlenkám?

o dva až tři roky dříve:

Byl jsem dohodnutý s otcem, že budu odnášet staré věci, které nepotřebujeme, z půdy do sběrného dvora. Také jsem byl s ním dohodnutý, že mu pomůžu odnášet železo do výkupny kovů.

Svůj slib jsem dodržel, a tak jsem dělal to, na čem jsem byl s otcem dohodnutý.

Po pár měsících, ale jsem začal mít divný pocit a začínal jsem si myslet, že si lidé myslí, že kradu železo a od pár lidí jsem slyšel nepěkné poznámky.

Po tom, co jsem měl divné pocity dále, mě zastavila policie ČR a byl jsem vyslýchán. Těm jsem řekl, že jsem nic špatného neudělal a oni mi řekli, že si to ověří.

Od té doby jsem se začal bát všech policajtů, jelikož jsem nechtěl, abych skončil ve vězení.

Myslíte si tedy, že jde o vztahovačnost nebo se proti mě kulo pikle. Možná bych se chtěl stát policistou, ale nevím, jestli by mi to, že jsem trestně stíhaný, bylo překážkou stát se mužem zákona.

Odpovědi
Cenobita

Osoba trestaná se nemůže stát členem Policie ČR, je vyžadována bezúhonnost (a psychotesty). Psychotesty odhalí temnou stránku mysli takže pokud „po tobě někdo jde“, tak se tím ani nezdržuj, dále se testuje fyzický stav a také se dělají testy na drogy. Teoreticky by mohl proklouznout sítem alkoholik, ale musel by to dobře skrývat.

meTTax

Dobrý den, že jste trestně stíhaný ještě automatický neznamená, že nejste bezúhonný. Dokud o Vaší vině není pravomocně rozhodnuto, hledí se na Vás jako na nevinného (tzv. presumpce neviny). Co se týče k nástupu k PČR. Bezúhonnost k nástupu do služebního poměru (PČR, HZS, VSČR,CSČR atp.) řeší zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru.
Dle § 14 odst. 1 výše zmíň. zák. se za bezúhonného nepovažuje občan, který byl:

  1. v posledních 10 letech pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin s horní hranicí trestní sazby odnětí svobody nepřevyšující 2 roky,
  2. v posledních 15 letech pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin s horní hranicí trestní sazby odnětí svobody převyšující 2 roky, avšak nepřevyšující 5 let,
  3. pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin s horní hranicí trestní sazby odnětí svobody vyšší než 5 let nebo k výjimečnému trestu, nebo
  4. v posledních 5 letech pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, jestliže jeho jednání, kterým spáchal trestný čin, je v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka.

odst. 2 pak mluví o případech o podmíněného zastavení a narovnání, jakož i o přestupcích a dalších záležitostech.