Dania

Je normální, že ve fondu oprav je místo tří podnájemníků napsaný pouze majitel?

Jsme podnajemnici, ale majitel nas neprihlasil do fondu oprav ani po 10 letech. Je tam napsanej sam jako jedna osoba, pritom pronajima byt mne a mim rodicum. Kvuli tomu pri vyuctovani stale dochazi k nedoplatkum. Je to normalni postup?

Nejlepší odpověď
da ny

Asi si trochu pletete pojmy s dojmy…. Nechápu, proč by Vás měl majitel bytu hlásit do FO!
FO platí majitel bytu podle velikosti plochy bytu. S počtem osob nesouvisí a Vám do toho tak nějak nic není.....
Vyúčtování je za služby (SV, TV, TUV, vodné, stočné, odvoz odpadu, výtahy, osvětlení společných prostor atp.) s ohledem na počet osob v bytě.
Nevím, jak máte postavenou smlouvu. Zda platíte bytové službě nebo vše majiteli. Měsíčně se pak záloha na služby za 1 osobu může navýšit přibližně o 500 Kč (částka je závislá na místní ceně za jednotlivé služby, jejichž cena se stále zvyšuje).
Teplo (i vodu) zaplatíte podle spotřeby naměřené k patě domu. 30% podle Vašeho hospodaření s teplem v bytě (měřáky) a 70% ceny se doplatí za celkovou spotřebu domu /všechny vchody/, taková je zákonná úprava.
Lidé v domě „prodělávají“ na tom, že nejste všichni hlášeni a produkujete odpad, svítíte na chodbě (kromě věžových domů, kde se svítí stále 24h denně), jezdíte výtahem aj. A na 1 „hlášenou“ osobu máte spotřebu vody za 3 osoby žijící v bytě.
Fungující správce/důvěrníci toto obvykle pečlivě hlídají a bytové službě hlásí…

Budete se muset domluvit s majitelem, případně se správcem bytových služeb, nebo si hledat jiný podnájem. Další možností je, že si každý měsíc odložíte na roční vyúčtování minimálně 1 000 Kč (za ty 2 nehlášené osoby)

  • něco navíc.

Další odpovědi
Edison

Pokud vím, do fondu oprav se přispívá na podíl/jednotku, nikoli na osobu. Na osobu se přispívá třeba na úklid, výtah, společné prostory a podobně.

Mc Merkurion

… nevim, ald do fondu oprav přispívaj snad jen vlastmíci, ne podnájemníci, to je normální postup …

da ny

K nedoplatkům dochází proto, že platíte za ty služby méně za 1 osobu, tedy méně než byste měli platit a spotřeba se službami je za 3 osoby vyšší než za 1.
Až Vás majitel přihlásí, budete zálohově měsíčně platit o 800 – 1 500 Kč více.
Stejnou částku můžete měsíčně odkládat na nedoplatek.
Nebo je s tím počítáno a při vyúčtování je Vám „rozdíl“ naúčtován.