janah

Je to nezákonné obohacení?

Žili spolu a s jejími 4 dětmi v pronajatém bytě.Byt měla pronajatý ona a on se k ní přistěhoval, ačkoliv měl kde bydlet. Když přišla nabídka na odkoupení, ona jako samoživitelka by nedostala úvěr.Byt ale chtěla a tak se dohodli,že hypotéku si tedy vezme on. Ona v úvěrových smlouvách není ani jako spoludlužník. Úvěr splácí pouze on. V KN jsou jako majitelé uvedeni oba 1/2.Věřil, že spolu vydrží. Nevydrželi. Ona asi tak rok po odkoupení začala vyvolávat konflikty. Časté výčitky převážně finančního rázu a neshody ve výchově dětí měly vést k tomu, aby se z bytu odstěhoval. Tím se netajila. On to ale nechtěl pochopit a tak se nakonec odstěhovala ona i s dětmi k jednomu z dřívějších partnerů. Nadále samozřejmě zůstává spolumajitelkou bytu. On by chtěl byt prodat nebo pronajmout, aby se zbavil tíhy úvěru, ona mu však dá souhlas pouze tehdy, pokud jí vyplatí půlku prodejní ceny nebo půlku nájemného. Na bytu vázne zástavní právo, se kterým jako spolumajitelka souhlasila, když si bral úvěr. Mohlo by toto být kvalifikováno jako nezákonné obohacení? V souvislosti s jejími předchozími vztahy, kdy její zamilovaní partneři postupně vybavili domácnost a zaplatili rodinnou dovolenou v cizině,je pravděpodobné, že jí nešlo ani tak o vztah jako spíše o peníze.

Nejlepší odpověď
anonym

Závěr se přímo nabízí. Přesto se s tím dá pořádek udělat. Partner bude potřebovatr prokázat, z čeho se hradila jistina hypotéky a kdo ji platí. Na jeho místě bych zašla k advokátovi a požádala o podání žaloby o vyloučení spoluvlastníka ze zápisu v KN. Bude muset doložit doklady, že vše platil a dosud platí on a že spolumajitelka jednala účelově s úmyslem obohatit se na jeho úkor. S dobrým advokátem, by to neměl být velký problém.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že žaloba by u žádného soudu neobstála. Platí to, co je uvedeno v KN. Pokud není žádná jiná písemná smlouva či dohoda, tak by bylo dokazování velmi obtížné.

ivzez

Ocko, obávám se, že tady to nebude tak jednoduché.
Byt měla pronajatý partnerka, návrh k odkoupení byl učiněn jí.

Obávám se, aby za toho, kdo se neoprávněně chce obohatit,
nakonec nebyl považován ten, kdo byt uhradil
(zvýhodněnou nabídku by totiž nezískal).

Otázkou je, zda bývalý partner vůbec může byt prodávat.
A nemá předkupní právo obec (kdo byt nájemníkovi prodal)?

Tady to vidím jedině na dohodu mezi zmíněnými osobami.
Doplňuji:
Můžeme si o ní myslet, co chceme.

Ale v dotazu je mnoho nezodpovězeného (nevyřčeného),
takže podle nemůžeme situaci adekvátně posoudit.

Proto poukazuji na případné problémy
(nechci ji nijak hájit).

LeVovič

v případě, že on nechal zapsat do katastru polovinu na ni, tak se obávám, že z toho není úniku a bude ji muset vyplatit, aby s tím mohl dále disponovat bez jejího souhlasu :)

janah

…ještě doplnění. Ona byla nájemce a on byl nahlášen jako spolubydlící a platil s ní nájem napůl. Přitom měl nedaleko malý byt v RD své sestry. Nájemní smlouvy byly takto udělané i pro sezdané páry. Byt byl podnikový a nabídka na odkoupení byla za odhadní cenu. Jde o to, že ona jako samoživitelka se 4 dětmi neměla šanci dostat úvěr. V době, kdy zvažoval, že si vezme úvěr, na něj byla jako med. Pak se to velmi rychle změnilo a všechno jí na něm začalo vadit. Ačkoliv splácel hypotéku a jí tedy zcela odpadlo placení nájemného, vyžadovala po něm peníze na provoz domácnosti. Když argumentoval tím, že za ní platí náklady na bydlení, řekla mu, že to je jeho problém, jeho dluh. Když u nich každý druhý víkend byla jeho malá dcera z předchzího manželství, nakupovala potraviny jen pro sebe a své 4 děti. Prý jeho holku živit nebude. Ale když měla odpolední v práci, on se o její děti staral včetně večeří a přípravy do školy. Nechci, aby to vyznívalo jednostraně, ale z toho co jsme mohli vidět jako nezávislí pozorovatelé bylo jednoznačné, kdo dělá doma ,,blbce". Měl jí do úvěru zapojit jako spoludlužníka, nebo na KN zapsat byt jen na sebe. Za svůj problém si může sám, jen je mi ho líto, tak mě zajímalo, jestli se taková věc dá nějak řešit, nebo zda bude až do důchodu platit za z 1/2 cizí majetek.

klumprt

Otázka nepatří do odvětví trestního práva. Odpověď uživatele Ocko dává smysl.