davestejk

Dokdy se mohl ještě prodávat alkohol dětem?

Zdravím,

1. Ve kterém roce bylo v České republice (popř. Československu) zakázáno prodávat alkohol dětem a mladistvým?

Nebo to bylo odjakživa v zákoně, akorát se na to nehrálo?
Víme, že klucí chodili taťkům pro pívo :D :D :D

2. Prodali dříve (třeba před 20 lety nebo i předtím za komančů) 12letýmu capartovi třeba i rum apod ?

3. Stejná otázka jako první, ale ohledně tabákových výrobků.

Dík za odpovědi, pamětníci :)

Odpovědi
anonym

I ve „zlatých časech“ byl zákaz prodeje alkoholu i cigaret mladistvým. Ale pokud prodavač znal rodiče, nebyl problém obé zakoupit!

Drap

Co pamatuji a pamatuji už hodně, tak právní úprava byla obdobná jako dnes. Že to občas někdo poruší, tak to trvá také pořád.

anonym

Nevím kdy byl zákaz prodeje alkoholu dětem, ale v r.1962 ( a v dalších letech)jsem chodil svému otci v sobotu a v neděli k obědu pro pivo do džbánku.
Od svých 15 ti let ( r.1968) mě už otec dovolil k obědu malou skleničku piva ( tenkrát hořčicovou, ale nevím kolik to bylo deci).
A v krámě ( tenkrát na vesnici nebyly samoobsluhy) se alkohol dětem prodal normálně ( na lístku bylo z domova napsáno co mám nakoupit a prodavačka to akceptovala).
Čili jak stále říkám, ZLATÍ KOMUNISTI, protože takovéto nesmyslné zákony nebyly.

SteimlX

jsem rozenej 1986 a od 6 zhruba jsem chodil na sídláku do krámu a vim, že už tak od 8 let jsem měl na lístku cigára třeba napsaný, ale máti tam se mnou třeba předtim byla a dohodla si to. a normálně mi jako děcku tohle prodali. a do hospody jsem chodil docela pravidelně od 14 a nalejvali taky… samozřejmě ne všude, ale člověk si poradil )

ivzez

Co si pamatuju, vždycky existoval zákaz podávání
(podle mne i prodeje) alkoholu dětem.

Ovšem také si pamatuju, že ne každý zákon dodržoval.
Děti, které chtěly pít či kouřit, vždycky našly někoho, kdo
jim byl ochoten obojí prodat…

davestejk

lahny:
no, tak „zlatí komunisti“ to bych zrovna neřekl… snad to je dobře, že to většinou na lísteček dnes neprodají… představ si, že by mamka poslala syna do supermarketu s lístičkem, že chce rum do cukroví a ten spratek by to po cestě dom vypil a mohlo by ho to i zabít – otrava alkoholem… nepříjde mi to jako nesmyslné zákony !!!

anonym

Ale to je výchovou.Chodil jsem otci pro pivo a NIKDY mnė nenapadlo ze džbánku upít.
Právě, že dneska je všechno dovolené, tak se dějí takovéto věci.
A pokud sleduješ politické dění, tak co se po revoluci šmahem zavrhovalo, že to je komunistický přežitek, tak dneska se obnovuje (firmení školky, ALE TO UŽ MĚLI KOMUNISTI, učňovské školství TO MĚLI KOMUNISTI PROPRACOVANÉ A NIKDY JIM UČŇOVÉ NECHYBĚLI).
Pokud jsi mladý, tak se trochu zajímej co měli komunisti lepší než dnes a doufám, že prohlédneš.
Netrvrdím, že za komunistů bylo vše ideální, ale nejméně 80% bylo lepší než dnes.