Zapdos

Je tento požadavek úhrady dluhu způsobeného technickou chybou vyúčtování spotřeby plynu plynárenskou firmou oprávněný?

Zdravím,

byla mi prostřednictvím advokátní kanceláře poslána Výzva k úhradě dluhu (přeplatku) – upomínka před soudní žalobou.

Jde o to, že firma, která mi dodávala zemní plyn prý udělala technickou chybu a nevyúčtovala mi mou spotřebu zemního plynu – faktury z ledna 2013 a ledna 2014. Vzhledem k tomu, že jsem hradil zálohy mi pak byly vyplaceny přeplatky ve výši XXX Kč.

Po opravách obou faktur danou firmou byla prý zohledněna moje spotřeba zemního plynu a vyšlo najevo, že mé přeplatky správně činí YYY Kč. Ten poskytovatel dodávek plynu mi tedy prý vyplatil částku XXX Kč mínus YYY Kč aniž mi na ni vznikl nárok.

Dále na konci dopisu je uvedeno „Berte tento dopis jako poslední upomínku před soudní žalobou,… .“

K dopisu je přiložena kopie plné moci pro daného advokáta od plynárenské firmy + kopie těch opravených a prý chybných faktur.
Kdybych měl 100% jistotu, že je tento nárok oprávněný a že se skutečně jednalo o technickou chybu plynárenské firmy tak bych samozřejmě ihned danou částku uhradil.

Jde o to, že tu pravdivost těch faktur nelze doložit, navíc se jedná vlastně o kopie originálních faktur (je jasně vidět, že je to oskenované). Jak mám tedy vědět, že je tento požadavek oprávněný? Navíc pokud vím, tak vlastně před poslední upomínkou ze strany advokátní kanceláře bývají odesílány upomínky od té samotné firmy, mě ale nic před tím nedošlo. Také mě zaráží, že to posílají až teď – vždyť to už je rok a půl od ledna 2014, 2 roky a půl od ledna 2013. Já vlastně ty služby té plynárenské firmy už nevyužívám asi více než rok. Znám mnoho případů, kdy lidé naletěli na podobně laděné žertíky a platili něco co ani nemuseli.

Můžete mi prosím poradit koho bych měl kontaktovat a na co si dát pozor + nějaké tipy?

Děkuji

Odpovědi
gecco

Ověř si, že všechna ´čísla´ souhlasí (smlouva, účet…) – pokud ne, podej trestní oznámení (podvod)…
Pokud se všechno jeví OK, s veškerými doklady (smlouva, skeny faktur…) kontaktuj právníka…

jmhad

Protože to už dala plynárna advokátovi, je nutné jednat s oním advokátem a žádat ho o vysvětlení a doložení faktur, vyúčtování a dalších dokladů. Ovšem ten advokát už bude něco chtít. Ale dávám Vám vnitřní poštou kontakt na našeho právníka .Pokud to neprojde,ozvěte se mi na jmhad@ seznam.cz