Je tenhle mýtus o špenátu pravdivý?

Mýtus o tom, že špenát je obrovskou zásobárnou železa, je už velmi starý. Už v roce 1870 publikoval doktor. E. von Wolf práci, v níž tvrdil, že špenát má desetkrát víc železa než ostatní listová zelenina. Skutečná špenátománie vypukla ve 30. letech dvacátého století, kdy spatřil světlo světa Pepek námořník, který špenátu vděčil za své obří svaly.

Přitom ale už v roce 1937 přišli němečtí vědci se zjištěním, že špenát má jen desetinu množství železa, které se u něj původně předpokládalo. E. von Wolf prý způsobil tento omyl nechtěným posunem desetinné čárky, takže špenát neobsahuje 30 mg železa, ale jen 3 mg.

Nicméně fáma o tom, že vás špenát dobije železem víc než jakákoli jiná potravina, přetrvaly. Další problém je v tom, že kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové a listové nedokáže naše tělo absorbovat ze špenátu prakticky žádný vápník a téměř žádné železo.

Takže kdo trpí například anémií z nedostatku železa,tak špenát ne. Kdo trpí anémií z nedostatku kyseliny listový, špenát ano? 🙂

Nejlepší odpověď
peterd108

Není to pravda, špenát nemá tolik železa. Můj učitel na biologii tvrdil, že se při výzkumu spletli,jen se tento mýtus rychle roznesl a mnoho lidí tomu dodnes věří.

Další odpovědi
RyuzakiKate

Pravda, a také má v sobě hodně kyseliny šťavelové, která ten vápník právě vyplavuje. Takže ideálně doplnit něčím, co má vápník, aby se nebral z kostí.

Rostlinné zdroje železa hledejte v sušených meruňkách, rozinkách a hřibech, celozrnném pečivu, jáhlách… Vždy ale doplnit vitaminem C, jelikož se takovéto železo (nehemové) vstřebává hůř a vit. C se zlepší vstřebatelnost až 3×.

ivzez

Kvůli kyselině šťavelové se doporučuje
do špenátu při dušení přidávat mléko nebo smetanu,
které zároveň dodají i vápník.

O omylu s desetinnou čárkou jsem četla už v 80. letech
minulého století. Domnívala jsem se, že se o této chybě
dnes už obecně ví.

Nedostatek kyseliny listové, která je téměř ve všem, co jíme?
Podle mne hrozí spíše předávkování, které se může negativně
projevit např. v případě rakoviny.