Kajbl

„Je tam měkko.“ Je správné použít 2× k?

Je tady měkko. Nebo: Je tady měko.

Předpokládám, že varianta se dvěma „k“ je správně, že?

Nejlepší odpověď
quentos

Ano, se dvěma.

Další odpovědi
seraphico

Za „A“ je správně. Ale větu „Je tady měkko.“ jsem snad nikdy neviděl. Není lepší napsat „Je to tady měkké.“?

Arne1

Ano.

Filip84

Stejně, jako asi nenapíšeš „je tam teple“, leč napíšeš „je tam teplo“, nenapíšeš „je tam měkko“, ale napíšeš „je to tam měkké“. Je to věc slohu, vlastně „je tady měkko“ je správně grammaticky, leč chybně slohově.

Je to taky o tom, aby Ti ten, komu chceš tu informaci sdělit, rozuměl, protože pokud bys napsal / řekl, dejme tomu, že – tam a tam „je teple“, tak to budu vnímat, spíše, že je tam hodně homosexuálů a budu se muset doptat, co tím chtěl, vlastně, básník říci.