rigormortis

Je street art vandalizmus?

Berete jako vandalizmus street art?
Nebo jen škaredé tegy a neumělé sprejování bez uměleckého nádechu jsou podle vás vandalizmus?
Vadila by vám legální plocha ve vašem okolí?
Vadilo by vám, kdyby někdo posprejoval nebo polepil váš majetek uměleckým street artem (takovým tím pěknějším) ale s provokativním námětem?

Nejlepší odpověď
annas

Sprejování na nelegálních plochách považuji za vandalismus.

Na toto téma bylo vloženo několik otázek. Jedna z moje odpověď.

Mně to připadá tak, že sprejeři jsou exhibicionisté, kteří se předvádějí tím, že svým rukopisem ničí vše, co se dá. Neinspirují se snad jeskynními předky? Ale jejich práce měly aspoň smysl.

Jsou jistým způsobem nemocní, proto by se měli léčit „prací“. Zavřít je do velké místnosti, sami by si koupili spreje, vápno a další prostředky. Na zdi by mohli tvořit své malůvky, pak by je museli očistit a zeď uvést do původního stavu. Sprejovali by, čistili by tak dlouho, až by zdi zůstávaly bez poskvrnky. Samozřejmě by byla nutná každodenní kontrola.
Když to po jejich propuštění náprava selhala, nastříkat sprejerům ruce, aby je bylo hned poznat.
Absolutně nereálné!!! Sprejeři jsou moc šikovní a téměř nepolapitelní.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/cim-proc-je-to-tak-jak-to-je

Dalíš názory na sprejerství
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=spreje%C5%99i
.

Další odpovědi
Drap

Legální plocha by mi nevadila, ale ničení cizího majetku mi vadí a považuji za vandalizmus.

zzzzz

Legální by mi nevadila, ale chytnout někoho jak mi čmárá na barák, tak mu zlámu ruce. Nelegálně je to vandalizmus!!!!! Lidé šetří i roky, aby si mohli dovolit opravit dům a pak se najde někdo, kdo jim ho zničí. Ať si to malují legálně nebo doma rodičům v obýváku.

arygnoc

streetart (píše sa to spolu, i keď je často vidieť street art) zahŕňa viacero techník – nálepky, plagáty, maľba valčekom či štetcom na verejných miestach s vysokou frekvenciou pohybu obyvateľstva. A spreje samozrejme.
Nie som zásadne proti, pokiaľ to má nejakú hodnotu, teda idiotské tegy rozhodne nie (za prvé je to primitivizmus typu vyrytia do kolosea „bol som tu. pepa a máňa“, za druhé je to ničenie majetku).
Legálne plochy sú v podstate jediným schodným riešením, dokonca by som povolil i prestriekať (premaľovať, prelepiť) všetky politické a reklamné bilboardy.

Pokiaľ si autor zaplatí zálohu na obnovenie fasády, kľudne môže maľovať i na môj dom. Ono totiž aj plátno niečo stojí, nielen farbičky.

anonym

Legální plochy by byly fajn, třeba 3D optické klamy http://www.mar­ketkajackova.es­tranky.cz/clan­ky/opticke-klamy/3d-opticke-klamy-na-chodniku.html. Mě by to na baráku nevadilo, ale až po schválení. Ty některé klikyháky a podobně bych nechtěl.

marci1

Pokud se to maluje na nelegální plochy, tak je to vandalismus. Nejlepší je vyhrazená legální plocha. Také pokud by majitel plochy souhlasil a líbilo by se mu .

led

1 – Pokiaľ street art je bez súhlasu majiteľa plochy, spôsobuje mu škodu – je to vandalizmus
2–4 V Bratislave máme niekoľko legálnych plôch, okolo niektorých denne prejdú desiatky tísícov ľudí, mnohí z nich aj hodnotia. Všetky návrhy musia byť vopred schválené majiteľom plochy, voči verejnosti on zodpovedá za vhodnosť a nezávadnosť zobrazení. Funguje to bez problémov, niektoré maľby sú naozaj nápadité a oživia fádnu šeď múrov.

gobls

  1. bez upřesnění ano,
  2. ty vždy,
  3. už je a nemám problém, záleží na zasazení do okolí a předchozím vzhledu,
  4. kdyby se mě nejdřív zeptal a ukázal návrh, tak bych třeba i někdy někde souhlasil