Je slovo „sopel“ vulgární, či hovorové?

Nejlepší odpověď
quentos

Ani jedno. Rejzkův „Český etymologický slovník“ (LEDA 2001: 590) ho označuje jako zastaralé a nářeční. V polštině prý znamená i „rampouch“ a „krápník“.

Další odpovědi
luckykubrt

Záleží na kontextu. Je rozdíl, když řekneme: „Teče ti sopel z nosa“ a ve větě „Ty sople jeden.“

annas

Slovo sopel je zastaralé a nářeční – ‘hlen z nosu’. P. sopel ‘rampouch, krápník ;sopel’,r .sopljá ‘sopel’, s./ch. sòpolj tv.

Psl. *sopelь je nejspíš odvozeno od *soptit ‘těžce dýchat’,

Psl. *sopti ‘(těžce) dýchat’ nemá zcela jasné souvislosti. Nejasný je vztah k  :supět,  :sípat, uvažuje se o starém onom. základě. Spojuje se s lat. sībilāre ‘syčet’, ř. sízō ‘syčím’,ale i ilot.sipa ‘(mořská) bouře’

.Lze však vyjít i z ie. *su̯ep- ‘spát’, původně ‘oddychovat’ srov. lat. sōpīre ‘uspávat".

J. Rejzek" Etymologický slovník

Jak je vidět, nejdo o slovo slovanského původu, jak zmiňuje Kepler, ale základ je indoevropský, případně latinský.

Samozřejmě hlásky odpovídají slovanskému hláskosloví.

anonym

Díky.

annas

Ad minerz

Není zač.

anonym

Já se ptám protože mi tu včera byla otázka o soplu a jeho přeměně na rampouch včera smazána jako vulgární.

Kepler

Ve Slezsku se té nudli u nosu říká snopel. Zdá se, že jde skuečně o zastaralé slovo slovanského původu.

luckykubrt

A já jsem původně chtěl napsat snopel. Vůbec mně nenapadlo, že kromně snoplu je ještě sopel, který znamená rampouch.