Kajbl

Je slovo mezipaměť cizí slovo, a proto ho nenaleznu ve slovníku?

Zajímalo by mě, zda slovo „mezipaměť“ (anglicky cache) je cizí slovo, které jsme převzali do češtiny, a proto ho nenajdu ve slovníku.

Nejlepší odpověď
quentos

Ne. „Paměť“ je české slovo a předpona „mezi-“ je taky česká.

Další odpovědi
elkon

Mezipaměť je jasně české slovo, cache anglické. Žádný problém nevidím. A když jedno, nebo druhé zadám do různých překladačů, vždy se to druhé objeví.

Kajbl

takže to ve slovníku nenajdu jen z toho důvodu, že to je složenina z předpony a slova?

cochee

A ve kterém slovníku? Určitě nebude ve slovnících ze 70. let minulého století a starších, protože jde o termín související s rozvojem výpočetní techniky – například v nejrozšířenější třídě počítačů – IBM kompatibilních – se mezipaměť objevila v souvislosti s nástupem procesoru Intel 80386 a to byl až rok 1985 (nevím, jestli už používaly mezipaměť třeba tehdejší pevné disky). Navíc jde o odborný termín, takže slovo nenajdeme ani v slovnících novějších, které jsou zaměřeny spíše obecněji. Zkus třeba najít v obecněji zaměřeném slovníku slova „mikroprocesor,“ „disketa“ nebo „sběrnice,“ podle mě, když ve slovníku nenajdeš „mezipaměť,“ tak tahleta tři slova taky ne.