Retko

Je slovo jakost zastaralé?

Je slovo jakost zastarale, a mel bych spis pouzivat kvalita?

Neco oficialnejsiho nebo i svuj nazor.

Diky

Nejlepší odpověď
Kepler

Nezdá se mi. Akorát je trend používat slova cizího původu, aby autor působil „světověji“. Někdy ten trend působí i směšně, někdy není na škodu.

Další odpovědi
quentos

SSČ ani SSJČ nic o zastaralosti tohoto slova nepíší (alespoň v jednom z těchto slovníků by byl u tohoto slova v případě zastaralosti „křížek“).
To by byla taky hanba, aby zastaralo hezké české slovo ve prospěch cizího…

marci1

Norma ČSN EN ISO 9000, vydaná v dubnu 2006, uvádí oba pojmy jako identické pro překlad anglického „quality“. V praxi se občas vyskytuje snaha tyto pojmy rozlišit, takže lze slyšet o zboží 1., 2. nebo jiné třídy JAKOSTI, o tom, že nabízené zboží je nejvyšší kvality – ovšem v dané jakostní třídě, která předznamenává cenu :)
Původní norma ČSN EN ISO 9000 pak upřednostňovala výraz „jakost“. 🙂

Zdroj: http://www.snaj­dr.com/informu­jeme/casto-kladene-otazky/jaky-je-rozdil-mezi-kvalitou-a-jakosti/

Dochy

Někdy mám pocit, že „jakost“ i „kvalita“ už míří na propadliště dějin (jestli už tam nejsou). Teď frčí „kvantita“.

dubraro

Zcela oficiálně se norma ČSN EN ISO 9001 jmenovala v roce 2000 „Systémy managementu jakosti“ a od roku 2009 „Systémy managementu kvality“ a od roku 2016 „Systémy managementu jakosti“.