misak25

Je rozdíl mezi ponornou a podzemní řekou?

Nejlepší odpověď
annas

„Řeky v podzemí se chovají téměř jako ty na povrchu, vymílají stěny, tvoří kaskády, jsou zadržovány v jezírcích, nanášejí suť a hlínu. Sledování podzemních toků a jejich napojení na povrchové potoky a říčky není nijak snadné. K vystopování vod se často používala a dodnes používají barviva, moderní metodou je aplikace izotopových značkovačů.“

Více dočtete v odkau

https://21sto­leti.cz/2006/06/­23/kudy-tecou-podzemni-reky/
--

"Ponorná řeka je ta, které mizí v podzemí, může se opět objevit na povrchu. Tedy se ponoří či vynoří. Byla jste někdy na Macoše?

Punkva je ponorná řeka
"Krasová říčka, vznikající v Amatérské jeskyni soutokem Sloupského potoka a holštejnské Bílé vody, odvodňující severní část Moravského krasu. Protéká sifonem na dno propasti Macochy a Punkevními jeskyněmi k Vývěru Punkvy (délka 5 km), teče krátce po povrchu a její vody se opět ztrácejí v Malém propadání.

Od vývěru ve Velkém výtoku v Pustém žlebu pokračuje už dále jako povrchový tok (délka 7,3 km) do Blanska, kde se levostranně vlévá do řeky Svitavy."
https://www.tu­ristika.cz/mis­ta/punkva/deta­il