Katoda

Je rozdíl mezi elektrifikací a elektrizací?

Pokud zadám do vyhledávače „elektrifikace“, tak se jedná v 90% o zavádění elektřiny na železnici. Mě ale zajímá spíše zavádění elektřiny v obcích – v kronikách se píše o „elektrizaci“ (někdy „elektrisaci“). Mohu pro případ zavední elektřiny do obce použít pojem „elektrifikace“?

Nejlepší odpověď
Kepler

Elekriz(s)ace je zastaralý výraz. Ano, obce se dnes elektrifikují. Elektrizování znamená dnes získání náboje, např. statického. V přeneseném významu: vzrušit, vzbudit enormní pozornost.

Další odpovědi
Arne1

Samozřejmě, výraz v kronikách je v tomto smyslu zastaralý.

Wikipedie:

Elektrizace může být: synonymum pro elektrování tělesa – nabíjení těles (zvláště izolátorů) elektrickým nábojem, např. účinkem tření synonymum pro elektrifikaci železnice, tedy vybavení železniční infrastruktury pro elektrickou trakci, v odborné literatuře časté

mosoj

Odjakživa se elektrifikovalo. Elektrifikoval již Lenin v plánu Goerlo. I u nás byla elektrifikace dokončena někdy v padesátých létech minulého století.
Elektrifikace je správnější výraz.