Barinka

Je pro studenta lepší fakturovat jako OSVČ nebo DPP?

Zdravím, od minulého roku jsem OSVČ, abych mohla fakturovat grafické návrhy klientům, u kterých se jedná většinou o jednorázovou činnost (nezakládají se tedy žádné dohody). Nyní jsem se dostala pod jednu společnost, kde mám možnost výběru fakturovat jako OSVČ nebo založení dohody o provedení práce. Do 10 000 Kč měsíčně bych se vešla, spíše mě zajímá danění, případně výhody ať už pro fakturaci jako OSVČ nebo na DPP. Zároveň studuji na VŠ. Jakou možnost byste volili vy? Děkuji za odpověď!

Odpovědi
Pepa25

DPP je nejjednodušší režim, zvlášť pokud dotyčný nemusí řešit sociální a zdravotní pojištění, protože to za něj řeší někdo jiný (má jiné zaměstnání) nebo stát (studenti, důchodci). Pokud už ale jste OSVČ, tak jste o tuto výhodu přišla. DPP se totiž nefakturuje, to prostě máte příjem jako zaměstnanec. Proč vlastně máte podnikání, pokud by vám stačil režim DPP?