hard work

Je pro rodilého mluvčího češtiny lehčí se naučit ruštinu, nebo angličtinu?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
EKSOT123

ruštinu

Podle mě rozhodně ruštinu. Stejně jako jiné slovanské jazyky. Ještě srozumitelnější je pro nás samozřejmě ukrajinština. Někoho odrazuje ta azbuka, ale ta se dá naučit za 1 odpoledne. Samotný jazyk je pak lehký, skloňování podobné jako v češtině, ale jednodušší. Učil jsem se rusky jen v rámci tehdy povinné školní výuky, a pak jsem rusky prakticky neslyšel 35 let, až když jsem si pořídil internet. A i po tak dlouhé době většinou bez problémů rozumím ruské mluvě ve filmech. Naproti tomu jsem se soustavněji věnoval němčině (která je pro nás myslím podstatně lehčí než angličtina) a kromě toho pracuji v Rakousku, ale ve výsledku pořád němčině nerozumím ani z poloviny tak, jako rusky. Tedy pokud jde o porozumění. Ale co se týče mluvy, tak mluvím o dost lépe německy, protože jsem se nabifloval slovíčka. Ruská slovíčka jsem sice pozapomínal, ale zřejmě je mám někde uložená, takže mluvě rozumím, i když někdy jsou trochu odlišná od českých. Co se týče angličtiny, té jsem se věnoval jen trochu, abych se dorozuměl při cestování, nebo orientačně titulkům na internetu. Ale učit se ji líp už zřejmě nebudu – nejvíc mě na ní štve, že sice převzali latinku, ale z neznámého důvodu většinu písmen vyslovují jinak než je to napsané. To je bezohledné. Přece by nebyl takový problém hned od začátku přiřadit anglickým slovům ta písmena latinky, která by tam měla patřit!

Další odpovědi
Kelt

angličtinu

Tak chybí jiná možnost. To je stejné jako zastřelit nebo utopit.
Takže jsem musel něco zvolit. Ve škole jsem za učil rusky od 10 let, ale pak jsem se začal učit anglicky. Dnes dělám obojí, protože dnes jsou k tomu materiály a je možnost cestovat, takže motivace je. A ke tvé otázce – angličtina má lehčí gramatiku, ruština je nám bližší, protože je to slovanský jazyk. V libovolné škole v naší republice si nikdy nevybere 100 % žáků jeden jazyk, protože je lehčí. Tím myslím, že by se celá třída učila angličtinu, pokud to nebude povinný předmět. Prostě který jazyk se bude učit, ten se naučí.

paul1

angličtinu

Ruštinu jsem se učil (povinně) dlouho a marně. Nějaké slova sice zůstaly, ale nic moc.

Porkman

angličtinu

Je to po španělštině nejlehčí jazyk.
A navíc se v ruštině používá АЗБУКА, která se v češtině ani v angličtině nepoužívá, používá se totiž latinka.