paul1

Je pravdivé tvrzení V.Klause, že lidská činnost nepřispívá ke klimatickým změnám?

Já jsem se tímto tvrzením blíže nezabýval, akorát vím, že vehementně za ním stál, dokonce napsal o tom i knihu plnou argumentů o tom, že vše je to jen dílo přírody. Až jsem narazil na jiné názory o těchto změnách a jejich příčinách. Nepochybně k nim lidská činnost přispívá na více frontách. Hlavní příčinou jsou emise skleníkových plynů. Ve městech je to oxid uhličitý a na venkově i metan se zemědělské činnosti. Mimo dopravy a výroby energií je oxid uhličitý produktem průmyslových podniků. V podstatě vše, čo potřebuje energii, se dá přepočítat na CO2. Uhlíková stopa u osobních automobilů je asi 0,1 kg CO2 na 1 km. Asi proto dochází k prosazování elektropohonů, i když tím nastanou zase jiné problémy.

Nejlepší odpověď
Voltaire

Levicoví liberálové budou tvrdit, že je populista, pravicoví, že je na tom kus pravdy a konzervativci rovněž. Já zastávám názor, že je tam vliv, ale ne takový, aby ovlivnil celý chod klimatické změny.

Další odpovědi
Kepler

Zastávám názor, že lidská činnost sice není jediným viníkem, nepochybně však ke globálnímu oteplování svým dílem přispívá. Nárůst CO2 se časově shoduje se začátkem průmyslové revoluce.

jirka F

Vzhedem k tomu co si myslí Rokio musím reagovat. Na biologii jsme se učili že lidská činnost má zanedbatelný vliv cca. 2% největší vliv na klima má sopečná činnost to až 99% pokud si ten graf co nám učitelka ukazovala pamatuji správně ještě v něm bylo že spalování fosilních paliv má vliv 45%. Rokio podle mě není o věci dostatečně informován.

Herjulfson

Dle mého činnost přispívá jen nepatrně. Na rozdíl od Jirky jsem někde četl, že by se mělo jednat asi o čtyři procenta. Je třeba vzít do úvahy i skutečnost, že za posledních dvěstě let přibylo také více než čtyři miliardy lidí, kteří dýchají a mají radi maso, které před porážkou taky dýchá navíc i vylučuje, což také značně znečišťuje. Ano, souhlasím, část fauny i flóry jsme na planetě vymlátili.
Na druhou stranu mi přijdou být docela směšné ekosnahy typu start&go v automobilech. Přináši to jen aktuálně nižší znečištění, ale motor více trpí, startér více trpí a baterie toho zdaleka nevydrží tolik. Jaká je pak stopa za dřívější výrobou motorů, startérů, baterií. Dle mého efekt žádný. Hlavně, že si prostě připlatíme. Místo toho patnáct největších lodí světa produkuje stejně škodlivin jako všachna auta na planetě. Místo řešení těchto čmoudů začneme v roce 2035 vyrábět jen elektromobily … Už vidím tel les prodlužovaček z panelákových oken, tak to vám peřeju. Vytváří se tlak na třídění a pak zjistíte, že polovinu odpadu stejně neumí zrecyklvoat, nebo na to nemáme kapacitu..... Nedávno jsem dokonce v nějaké reportáži slyšel o recyklovatelných plenkách … To je bomba a jsou jen o něco málo dražší než ty běžné. Závěrečná informace mě však trochu zdrtila. Zaznělo, že je u nás zatím neumíme recyklovat.

Disraeli

Určitě na to má vliv i lidská ruka a podle mě velký.Proto se regulují různé spalovny a plno dalších věcí.
A není to jen znešíčťováním, ale třeba i kácením lesů, zastavováním/vy­betonováním přírody atd. Zde ani není nad čím koumat, určitě je to vina/přispění lidské a to ve velké míře.

Na neštěstí, ale čím víc se bude oteplovat a tát ledovce, tím víc se bude oteplovat, protože se do ovzduší uvolní mnohem víc plynů (i ty, které jsou pod zemí/zamrzlé atd. a těch je hodně).

Rokio

Nesouhlasím. Lidská činnost významně přispívá ke klimatickým změnám. Urychluje globální oteplování, které způsobuje extrémní vedra i extrémní zimy.

klob1

Jediné, co je příčinou, je odpad přírody a to je Člověk.
Elektromobily tu už byli a upustili od toho. otázka proč? Nemyslím, že by to zachránili, kdyby to bylo jen vše na elektřinu. Kde budou brát toliká energie a co se stane, kdyby záchranka jezdila na elektřinu a vypadla elektrika na delší dobu? Kde to nabijí??? Nikdy nic přehnaného, co si myslíme, že je pro přírodu nemusí být přírodě přínosem. I Ekologogvé přiznávají, že udali moc chyb, když chtěli zvednout u dvou elektráren na pevná paliva komíny. To teplo místo,a by bylo dole, tak šlo do vyšší sféry a, co to nadělalo? Akorát v přírodě zmatek. Možná, kdyby jako dřív bylo více malých elektráren na vodu a za pár kaček ledkové žárovky a lidé zbytečně nezvyšovali mraky spotřebičů, takl by vše bylo v pohodě. Co je horší? Auto, které nečoudí nebo auto za, kterým jde úplně černý dým? A to by člověk čekal odpověď jasnou na to. A teď,, když vám řeknu, že za tím starým autem, které nečoudí, si klidně dáte ruku a ona je čistá?? A to nové auto, dáte ruku a ruka je černá. Tak se tomu divím jak je to možné? Kde je tady chyba a proč? Krávy tu byli a svět byl v pohodě ateď se tvrdí, že krávy mohou za ty ledovce? Ale napadla mě jedno. Slyšel jsem takový názor, je to odborníka v jednom pořadu, je to dýl. Že, aby ledovec držel netál potřebuje CO. Když vezmu hasicí přístroj CO, a pustím, tak vše mrzne, a létají ledy. Možná to je potřeba naopak? Jistě, tají teplem. Ale pkud vymyzí CO, tak také tají, nic je nechladí. Další proč ledovce tají? Protože výzkumníci, do nich vrtají díry a těmi dírami, se rychleji dostane teplejší vzduch, ledovec praská a pak také taje logicky.
Chtěl jsem ekologičtější obal. takže jedno je tzv. kompostovatelný, nojo, ale aby se to rozložilo, potřebuje to také své, co běžně není možné dosáhnout v běžném kompostu. Ani jeden obal není možné zlikvidovat nebo energicky náročné to je. Váhám, jestli si vzít na pečivo papírový obal nebo mikroténový? Papírový na recyklaci potřebuje šíleně mnoho energie, takže potíž s energií. NO a ikroténový, všude létá pak po ulici, nebo je vrychách a když se rozloží v přírodě, tak ti pidimidi kousky, jsou ve všem a všude. Hlavně ne obal s číslem 7 apod., to je hrůza, která stále je tu. proč se to stále vyrábí a nikdo to nezakáže už, hlavně, proč to lidé kupují???!!! Dříve si každý p r d nesl domů, aby měl teplo, ale fůj, fakticky i měli hnůj. Přírodní…
A ve vodě je už Antidepresiva, ne jen antokoncepce. A to je i v rybách, žádná čistička to nedokáže vyčistit, takže pak to je ve vodě, v rybách a ve zvířatech A tím i zpět v nás.

Ametyst

1.Václav Klaus jako ekonom ví, že se rozhodlo pouze na základě matematických modelů, úplně stejných, jako se používají v ekonomii, nebo jako modelují pandemii covidu. 2. Dokud se neoteplí v Ojmjakonu na Sibiři, a tzv. globální oteplování se bude týkat jen Západu, bude pro mě oteplování jen podvodem století.

Pepa25

Není pravdivé. Pravdivé není ani tvrzení, že příspěvek je nevýznamný. Vědecký konsenzus v dané věci je již dlouhodobý a opakovaně vyjádřený v rámci IPCC ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Bdec­k%C3%BD_konsen­zus_o_zm%C4%9Bn%C4%9B_kl­imatu ).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Ametyst: tak s tím Ojmjakon jste si pěkně naběhla: do minuty můžete najít spoustu informací, které mají jedno společné – sibiřský permafrost dlouhodobě taje a Sibiř postihují už řadu let rekordní požáry. Takže globální klimatická změna se samozřejmě týká i jich …

klob1

Každý člověk na tom má svůj díl. A dost lidí o tom kecá, jak je to hrozné, ale dělá právě opak, aby tomu tak bylo. Hele, já sice jezdím starším autem, ale, když jsem ho kupoval, tak jsem si dával ruku k výfuku. A hned jsem viděl kolik ja co jde z výfuku. A vzal jsem si to, u kterého ta ruka byla čistá. Mluvím o naftě dodávce. Další věc je ta, mám to dva km. Když musím jet a mám něco důležitého, tak jedu, ale raději jdu, když nemusím. Protože vím, že to mohu tak udělat, projít se. A jsou to dvě věci. Ekologie a ekonomie, šetřím i své peníze. Další je výtah, projdu se místo, abych jel. Je to energie, která se může využít jinde, kde to je potřeba. Nejlevnější energie je, ta, která se vyrobí a hned zpracuje. A kvůli, které se nemusí vyrábět navíc. nebo stavět elektrárna. Přece předkové říkali, vstávám se slepicemi a chodím spát se slepicemi. Proč? To ne, že by lezl s nimi do kurníku, ale protože to bylo o denním světle a to, že asi tehdy nemuseli svítit, tudíž, nepotřebovali mít toliká svíček nebo elektriky. Myslím, že každý může udělat své. Ono je to i s potravinami. Vemte kolik zbytečně lidé nakoupí potravin apak je vyhodí. V přírodě bylo, že i dravec nezabil více, nežli snědl. Nebo jak lidé bláznili při covidu? Pak někdo měl moc a vyhazoval to, a jiní neměli nic. Už jste v pobchod+ě ponali rozdíl třeba na rajčatech? Že některé mají výbornou chuť a jiné ne? A je tím, že některé musí pěstovat v čedičové vatě a to roste i z chémie, tam není nic.A je jedno jestli to je tzv. Bio nebo ne, obojí to rote díky chémii. pak to, co je chutné, to je z klasické půdy. Co kdyby si lidé koupili jen, co skutečně sní. Tak by se dostalo na všechny a nemusli by se zbytečně pěstovat nadbytky v chémii. A také by se ta půda tak nezatěžovala. I v přírodě u zvířat to je tak. Např. Lev více antilop nezabije, jen kolik jich sní. A ještě další zvířata se nežerou, že nic nezůstane, akorát ta kostra? Většina lidí musí mít jen přepych. Co člověk potřebuje v životě? Tzv, akorát tu postel. Aby si dal něco do úst a nějakou střechu nad hlavou a jinak moc toho nepotřebuje, aby v životě byl spokojený.