ReHu

Je pravda, že vodovodní trubky více praskají, když se teplota začne zvedat?

Teoreticky tedy, když voda ječtě teče, ale trubka je již uvnitř namrzlá, je možnost, že by se zcela ucpala ledem, když teplota mírně stoupla?
Doplňuji:
Takže je možné, když jsem trubky v neobydlené a nevytápěné části domu zakryla skel.vatou – 20 cm + další vrstvy mirelonu, voda tekla do soboty, v neděli a v pondělí ne a v úterý ráno začala znovu téct, že byly trubky uvnitř už částečně namrzlé a pak se díky zakrytí utvořil špunt a ten pak vovolil?
Nevím, jestli je potřeba další zateplování. Viz mrazy loni v únoru.
Plánuju připevnit na zeď nad trubky 2 vrstvy bubl.folie, natáhnout ji šikmo k zemi a ze 2 stran foukat do toho tunýlku teplovzduš. ventilátorkem.

Nejlepší odpověď
Drap

Občas se to stává. V zemi, nebo v izolované vrstvě se ty teplotní poměry chovají trochu jinak než na povrchu.
Doplňuji:
Kdyby nrbylo zateplení, tak by zřejmě k této poruše došlo dříve. Je problém s plným potrubím v neobydleném domě. Chce to alespoň trošku temperovat, a nebo pokud je to možné tak instalovat , nejlépe někde v šachtě vypouštěcí ventil a vodu vypouštět. Když uhodí mrazy, tak první den se toto nikdy nestává, téměř vždy až později a závada se projeví až po uvolnění. Pokud by se , hned po té, co voda přestala téct začaly trubky nahřívat, tak by pravděpodobně k tomu nedošlo. Ono pomůže i nechat vodu trvale protékat, pak se to také nepřihodí. To však lze aplikovat jenom tam, pokud mám vlastní , dostatečně silný zdroj vody. V opačném případě by to bylo příliš drahé opatření.

Další odpovědi
Pájo

ReHu
místo teplovzdušného ventilátoru pořiď (jestli máš tedy ještě možnost) odporový topný drát. Ovine se jím přímo trubka. Temperování kabelem znemožní zamrzání. Kabely se zabudovaným termostatem zajistí i automatický provoz. Pokud se teplota okolí snižuje, kabel se více zahřívá. Pokud okolní teplota stoupá, pak se tepla kabelu snižuje. Samoregulační kabel tak přesně reaguje na potřebu tepla po celé své délce bez rizika přehřátí.

Z několika desítek firem vybírám mnou ověřenou:
http://www.v-system.cz/podlahove-vytapeni?rodinny-dum-cena-naklady-ochrana-potrubi

Samoregulační kabely jsou například nejbezpečnějším řešením ochrany plastových potrubních rozvodů, kde nehrozí nebezpečí přehřátí a poškození zařízení.

anonym

Ano, na chalupě se mi to stalo, díky tomu, že byly vodovodní trubky venku za chalupou v Žulové.
Doplňuji:
Drap: Není zač. Viz zpráva.