Tupka123

Je pravda, že má EU neomezené kompetence a pravomoc?

je to skutečně pravda že nemá ani smysl chodit volit protože ČR nic změnit nemůže?
Někde sem to četl.

Nejlepší odpověď
JežíšKristus

Ne, není.
EU má pouze omezené kompetence, které na ni byly přeneseny na základě čl. 10 a 10a Ústavy ČR. Zároveň má ČR právo odmítnout/vyjednat si výjimku ze kteréhokoliv nařízení nebo směrnice. Z toho důvodu nedopadá evropské právo na každý členský stát stejně, a stejně tak je to důvod, proč tvrzení o „diktátu z Bruselu“ nemají žádný reálný základ.

Další odpovědi
Disraeli

Na to si můžeš odpovědět ze svého druhého účtu. Stejně chceš dostat takovou odpověď, jakou si přeješ (potvrzení těch nesmyslů, co píšeš).

Drap

Ne, doposud to neni pravda.

plebs

Je kategorie výlučných pravomoci Unie, které jsou členským státům nadřazeny de fakto je suverenita evropská.
Poté jsou také podpůrné pravomoci Unie.
Lisabonská smlouva nezmiňuje žádné pravomoce členských států

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

plebs

Stát který se stal členem na základě řízení přebírá veškeré povinnosti čl. 249 SEU, Nařízení vytlačuje veškeré vnitrostátní právo, které je v něm v rozporu.
Komunitární právo má přednost před všemi právními akty členských států a to správními, legislativními i Ústavními.
Primární právo dotčené členské státy otevřely svou státní suverenitu ve prospěch Evropského právního řádu na svém území. Primární právo představuje Ústavu Společenství.
Sekundární právo musí být v souladu s primárním právem.
Právní akty nižší právní síly musí být v souladu s prameny primárního práva.
Primární právo Unijní čl. 1–7 a 11–53 SES.
V článku 6/2 SEU se členské státy zavázaly k respektování právního Společenství.

Lgee

Drap – nepsal si tady že má neomezené a ve všech oblastech?

Drap

Ne, nepsal.

Lgee

Tady si to psal https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-zjistit-v-jakych-oblastech-ma-eu-pravomoc