Avatar uživatele
Registrovaný

je povinen pronajimatel vymenit el.sporak kdyz je stary30let(1 kateg.bytu)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nevím jak chceš majitele bytu donutit k výměně el. sporáku, když si přečtu co vše si má hradit nájemce tak je to celý sporák.
Drobné opravy v bytě hrazené nájemcem:
Podle § 687 odst. 2 občanského zákoníku hradí nájemce bytu drobné opravy a náklady spojené s běžnou údržbou bytu.Pojem drobných oprav a nákladů spojených s běžnou údržbou bytu upravuje prováděcí ustanovení, t.j. nařízení vlády č. 258/1995 Sb., s účinností od 13. listopadu 1995, které bylo změněno nařízením vlády č. 174/2009 Sb. s účinností od 1.1.2010.

http://www.skmpraha3.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Dobré ráno. Vše záleží na nájemní smlouvě, jak ji máš uzavřenou, a co vše je v ní zahrnuto. Obecně vzato, by ho mohl vyměnit, ale jestli je funkční a v pořádku, není žádné nařízení nebo zákon, který by ho k tomu mohl donutit.


Avatar uživatele
Stříbrný

Když sis byla byt prohlížet, to tam ten sporák nebyl?...pokud ti to vadilo, měla jsi na to poukázat hned, nebo si byt nepronajímat...pronajímáš si byt, s tím co v něm je (seznam vybavení by měl být sepsán ve smlově) a pokud toužíš po novém sporáku, tak buď si ho koupíš a vyměníš si ho sama a pak se sním i odstěhuješ, nebo se domluvíš s pronajímatelem, jestli ti na něj nepřispěje a pak ho tam zanechách...ale v žádném případě není pronajímatel povinen vyměňovat funkční kus, za něco jiného, jen proto, že tobě se to nelíbí a připadá ti to staré...to bys mohla chtít nová okna, podlahu, vanu a pod....


Avatar uživatele

anyfew, tak teď to trochu doplníme a obrátíme. Dle občanského zákoníku je nájemník povinen se podílet na drobných úpravách, opravách a údržbě pronajatého bytu a jeho pronajatého vybavení. Částka se pohybuje ročně kolem 10% z ceny nájemného. Takže bys měla teoreticky vzato jedno nájemné navíc investovat do oprav v bytě. Cena těchto oprav je většinou limitována výší 5 000,- Kč. To znamená, že sporák si za tuto cenu můžeš vyměnit sama. Do pěti tisíc se pořídit dá.
Upozorňuji tě na skutečnost, že tento podíl nájemníka na opravách se má proúčtovávat každoročně. Podle tebou doposud položených otázek mám pocit, že ve svém bytě jsi nevyměnila ani žárovku a čekáš, že veškeré opravy bude provádět vlastník nemovitosti. Jenže zákon mluví o něčem jiném.
Je mylnou představou, že nájemník nemá žádné povinnosti. Bez ohledu na to, jestli je tato klauzule obsažena přímo v nájemní smlouvě, platí. Je totiž dána zákonem.
Pokud bys chtěla sporák vyměnit za dražší, je to možné. Pokus se s vlastníkem nemovitosti domluvit, zda by Ti v takovém případě nebyl ochotný přispět.
Bydlela jsem s vlastníkem nájemního domu a vím, jak se takové věci řešily a co je v zákoně. Nechci tě strašit, ale i v tomto případě platí, že vstřícnost v jednání a ochota domluvit se je vždy cennější, než shánět souhlasná stanoviska k tomu, že jsi v právu. Nejsi. Tady zákon mluví zcela jasně a pokud budeš uvažovat takovým způsobem zřejmě proti sobě plným právem nájemce popudíš.
Pokud jde o stáří sporáku, tak si uvědom, že kvalita dnešních výrobků za tou starou kvalitou silně pokulhává. Dnešní výrobky mají "jepičí život". Pokud přežijí záruční lhůtu, jde hovořit o štěstí.
Nejsem pro výměnu funkčního vybavení za nové "krámy".
Pokud máš ještě nějaké dotazy ohledně nájmu, nájemní smlouvy, zákonů k nájmu se vztahujícím a podobně, napiš mi do interní pošty.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2168
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 934
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.