Radomír.cz

Je potřeba sazenice ořešáku roubovat?

Roubování ořešáku

Nejlepší odpověď
cochee

Co si pamatuju, už jsme měli určitě více jak deset ořešáků vyrostlých přímo z ořechu a nikdy jsme nic neroubovali. Ořešák pak plodil ořechy v téže kvalitě jako mateřský ořech.

Další odpovědi
EKSOT123

Nemusí, ale je to jistější. Když naroubuješ, měl by dřív plodit a hlavně máš jistotu, jaké ty ořechy pak budou. (Tedy podle mě je jedno, jestli dřív plodí, stejně jako malý stromek ta úroda nebude velká a neroubovaný mezitím udělá větší korunu a bude mít víc ořechů. ) Ale jde o to, aby ořechy neměly tvrdé vnitřní přepážky. Jestli je to papírák nebo kameňák zas asi tak nezáleží, ale ty přepážky uvnitř, jsou problém a takové ořechy pak loupeš 10 krát tak dlouho.

Takže pokud nebudeš roubovat, tak zasadit plody z ořešáku, který má dobře loupatelné a chutné plody a kolem kterého v blízkosti nerostou žádné blbé ořechy, které by jej mohly opylit. Tedy aby stromy v okolí měly dobré plody. Sice nikdy nevíš, jestli ten strom už nemá skryté blbé geny v sobě, které se zrovna tobě vyštěpí, takže jistotu nemáš. Ale už máš slušnou pravděpodobnost, že plody budou dobré. A tu můžeš zvýšit ještě tak, že zasadíš 2 – 3 pokusné stromky blízko sebe (ale ne zas moc blízko, ony plodí až jsou trochu větší) a až začnou plodit, tak necháš jen ten nejlepší. (Tedy předpokládám, že v okolí jsou další ořešáky kvůli opylení.)

zjentek

Tak si musíš položit zásadní otázku, zda si chceš na sazenici ořešáku něco naroubovat. (;

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.