zjentek

Je pěstování pokojových rostlin jejich týrání?

Pokojová rostlina- z podstaty nesmysl.

Nejlepší odpověď
annas

Neřekla bych, i když nejsem žádný odborník, ale pokud o nrostiliny člověk pečuje, myslím si, že květina i člověk si vzájemně prospívají.

Vaše otázka mě přivedla k tomu, jak dlouho květiny a lidé spolu žijí v bytech.

"Zvyk pěstovat pokojové rostliny pochází ze Skandinávie, kde ode
dávna přenášeli květiny do domu, když začala kralovat dlouhá zima. Ovšem z počátku se nejednalo o exotické rostliny, ty se dostaly do Evropy později, když velké lodě brázdily
světové oceány a byly objevovány nové kontinenty.“
(HEITZOVÁ, 1995, s. 19)

Podle informací z médií (televize, tisk) i podle archeologických výzkumů nejsou pokojové rostliny součástí zařízení bytu a módou posledních dvou století.

Již v příbytcích dávných civilizací se našly zbytky rostlin, které si
naši předkové pěstovali pro potěšení v domácnosti."

Ztotožňuji se s těmito názory

„Člověk stejně jako jakýkoliv jiný živočich vzešel z přírody. Nedostatek přírody už lidé velmi znatelně pociťují, zejména ve městech. Snažme se proto pěstovat doma hodně zeleně – abychom dýchali lepší vzduch a také abychom nabírali životní sílu.
Stálý styk s rostlinami nám opravdu dodává větší citovou a nervovou stabilitu, živá příroda je zdroj síly, vědí to divoši, kteří před lovem objímají strom, věděli to staří pohané, pro které byly stromy živé, často posvátné a nedotknutelné. Nemusíme sice
souhlasit s těmito důvody, ale skutečnost, že rostliny v bytě
obohacují vzduch o kyslík a udržují potřebnou hladinu vlhkosti je empiristicky prokazatelná, stejně
jako nedostatek kyslíku a přesušený vzduch v městské zástavbě.
(HOUŠKA, 1995,‘)“

Podle diplomové oráce
MU Brno, Pedagogická fakulta, katedra biologie, 2008
Pokojové rostliny ve vyučovacím procesu
a v prostředí školy
Autor práce
Kerstin Kristiánová

Netuším, jak se cítí miniaturní keříky a stromečky, u nichž se spojuje pěstitelství a umění. Třeba i venkovní japonské zahrady mají upravené stromy, které svým vzhledem připomínají starý strom.

Další odpovědi
Kepler

Možná by se tak dalo klasifikovat pěstování bonsai. Ale rostlinu nelze týrat, bo nemá vlastní vědomí. Jediným účelem rostliny je přežití…díky bohu, vlastně Přírodě.

vlajan1981

Nemyslím si. Naopak si myslím, že některým rostlinám se může v domácích podmínkách dařit i mnohem lépe než například venku. Určitě to tedy není jejich „týrání“ Samozřejmě ale ne všechny rostliny jsou na to uzpůsobené. Třeba takové trvalky na zahradu by podle mého názoru v domácím prostředí asi moc dlouho nevydržely.