salsa verde

je normální že mi po 4 letech běžného používání umřela pračka indesit?

a co mě hlavně zajímá je tento detail: v bytě kde jsem bydlela byla stará elektroinstalace a ±tak 10× se stalo že za běhu pracího procesu vypadl proud v celém bytě. mohlo to té pračce pomoct do věčných lovišť? nevím přesně typové označení ale byla s displejem a vše se nastavovalo tlačítky.
Doplňuji:
opravářova diagnoza: odešla elektronika. (prej nějaká deska či co)

Nejlepší odpověď
mosoj

A co se porouchalo na té pračce.

Dlouho se nemohl prosadit u praček elektronický programátor proti mechanickému, protože elektronika více trpěla prostředím
ve kterém se nacházela a „odcházela“. To se ale dělo dřive. Dnes již určitě výrobci dokáží tuto elektroniku zabezpečit.
Je ale pravdou že se elektronické programátory nachází spíše v dražších pračkách.

Vliv výpadků el. proudu na poruchovost se vyloučit nedá. Může to vadit jak motoru tak té elektronice.

Doplněno: Tak to je ten elektronický programátor. Myslím si, že to není těmi výpadky el. proudu ale málo kvalitní elektronikou, neodolávající prostředí v pračce. Pokud bych byl omezen financemi na koupi pračky volil bych raději pračku s mechanickým programátorem.

Máme pračku Idensit s mechanickým programátorem a šlape již 12. rok, bez závady.

Další odpovědi
rybíz

Určitě není normální, aby pračka vydržela „jen“ 4 roky.Běžná výdrž pračky se pohybuje tak od 10 do 15 let někdy i více. Pokud je závada v elektronice, nechte ji opravit odborníkem a praní si ještě užijete až vám z toho bude zle.

elektrikář

Pračka by mněla mít svůj valstní přívodní kabel cyky.průřez 2,5 a jištění 16 A.Od pojistek. V norně v instalacích z hliníku se doporučuje, jednou v roce vypnou proud a ve všech místech kde je instalace spojena šroubky je utáhnout hliník se časem oxidací a zatížením uvolňuje. Na šroubcích to jiskří. hrozí nebezpečí požáru.Pokud cena náhradního dílu a práce převyšuje cenu poloviny nové pračky, koupil bych novou.