Altair-AC

Je nějaký rozdíl mezi slovy předvídat a předpokládat?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jistá podobnost tady je, ale druhý pojem mi připadá, že je více založen na faktech nebo je myšlen jako podmínka něčeho.

předvídat:
předpokládat, tušit, očekávat, že něco bude, se stane: p. vývoj; p. nebezpečí, nepředvídání překážek; předvídal, co bude za sto let; to se dalo p.; p. spolehlivě počasí předpovídat; zákony předvídané ústavou s nimiž se v ní počítá

předpokládat:

  1. (co) mít za to, očekávat s jistotou, že něco je n. nastane: odpověděli mu, jak předpokládal; předpokládám, že přijde; stalo se něco, co naprosto nepředpokládal; není důvod p., že… domnívat se; p. (u uchazeče) jisté znalosti; předpokládaná spotřeba; předpokládané výsledky léčení
  2. (co, *koho) mít za základ, za podmínku; vycházet z něčeho při usuzování jako ze základu, z podmínky, z jistoty: oprávnění užívat státního znaku předpokládá úřední povolení; žárlivost předpokládá lásku; každá zrada předpokládá zrádce; – další studium předpokládá základní znalosti;

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C5%99edpo­kl%C3%A1dat

Další odpovědi
annas

Jsou to synonyma, takže záleží na jejich užití.

Význam a příklady v odkazu.

"předvídat
domnívat se, předpokládat, že se něco stane, očekávat, tušit, že něco bude
předvídat komplikace/vývoj
Budoucnost se nedá předvídat.
To se dalo předvídat.

předpokládat

1. s jistotou očekávat, domnívat se, že něco je nebo nastane
Předpokládám, že přijde brzy.
Stalo se, jak jsme předpokládali.
Není důvod předpokládat, že se to zhorší.
předpokládat určité snížení poptávky
Předpokládám, že se znáte.
To se dalo předpokládat.
2. To mít za nutnou podmínku, základ, při usuzování vycházet z něčeho jako z podmínky, ze základu
https://www.nechy­bujte.cz/

Předpokládat

1. předpokládám, že za úspěchem je jeho práce, či podmínkou úspěchu je tvrdá práce; předpokladem demokracie je svoboda, nebo naopak.?

Předpokládám, že dotyčný je nevinný.

2. V tomto významu jde o synonymum se slovesem předvídat
Např. řidič má předvídat nebezpečné situace a dávat si pozor, aby nikomu neublížil.

Když jede řdič přes přechod pro chodce, měl by předpokládat, jak může chodec reagovat, tedy předvídat, že může způsobit neštěstí.

2. Třeba umění předvídat budoucnost, tedy to, co vás čeká. Vy můžete předpokládat, očekávat, že se vize splní.

.

led

Predvídať môžem počasie.
Predpokladať, že túto odpoveď nikto neocení.

Trochu by som polemizovala s tvrdením u annas „Budoucnost se nedá předvídat.“
Budúcnosť sa dá do určitej miery predvídať. Predvídame kozmické lety aj mimo slnečnej sústavy, ale predpokladám, že v najbližších desaťročiach to nebude.

annas

Ad led,

sloveso předvídat má význam, který jsem převzala ze slovníku stejně i příklady.

Netuším, jak uvažují jazykáři, zřejmě vycházejí z původního významu slovesa, které je odvozené od slovesa prōvidēre. Budoucnost není normálně vidět (neužívají zřejmě význam věštit, hádat – není ani mezi synonymy), pečovat, obstarávat, mít starost, vše je dočasné, provizorní , je možné improvizovat

Že je předvídání dočasné, platí třeba u řidičů, chodců.

Ale i když předvídáme kosmické lety, není to reálné, nevidím je, ale jen tuším.

Beru předvídání jako předpovídání stejně jako u těch letů.

Jde o synonyma. Ve vašem slovníku jsou významy lépe vysvětlené.

Předvídat budoucnost = předpovídat.

Podívejte se na význam slova ve vašem slovnku
lovniky.korpus­.sk/?w=predví­dať&s=exact&c=e­ba7&d=kssj4&d=psp&d=sssj­&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

Takže jde o úhel pohledu, jak význam chápeme, který význam nám připadá nejbližší.

led

Ďakujem