štamgast

Je nějaký rozdíl mezi slovem hovado a hevedo?

Nejlepší odpověď
annas

Oba výrazy jsou nespisovné.

1.hovado – dobytče, dobytek,především. hovězí 2. nadávka hlupákovi n. člověku surovému, hrubému apod.

2. hevedo – se uvádí na některých českých stránkách, na slovenských pak hebedo = nemehlo, neohrabanec, neotesanec, hromotluk.
http://slovnik­.azet.sk/pravo­pis/slovnik-sj/?q=hebedo

Používá se nejen pro lidi, ale i pro obrovské a neforemné předměty apod. Třeba hovadské písmo, hovadský stroj…

Další odpovědi
led

hovado, slovensky hovädo – je rohaté zviera – dobytok, krava… v prenesenom význame nadávka
hebedo – v šarišskom nárečí – veľkorozmerný, ale používa sa aj v hovorovej reči ako čosi ťarbavé, nemotorné, neinteligentné, urážlivé pomenovanie človeka s podobnými vlastnosťami
hevedo ?? – tu by som vychádzala – skreslenie výrazu hebedo, či hovado v podobnom význame

anonym

Spíše „hebedo“.
😉
V zásadě není mezi významy rozdílu – něco (někdo) velikého, hřmotného, humpoláckého, neohrabaného, hrubého…
Český výraz pak ještě směřuje i na ´psychickou´ stánku – neomaleného, necitlivého…

Kankys

Já ani slovo hevedo neznám ani ve slovníku nebylo.Tak fakt nevím co znamená.

Houslovyklic

Ano, dvě písmena se liší.

MK44

Tuto otázku jsem rozklikl s pocitem, že to stejně bude nějaká „bejkovina“ a ztráta času. Omyl! Slova jako hevedo/hebedo nebo ťarbavý jsem neznal. Jeden nikdy neví, kde si může rozšířit obzory. No, není tohle kouzelný server … ? 😉

annas

🙂 Je to tak. Ten slovenský výraz jsem rovněž neznala.