Bios

Je nějaká podobnost mezi zvukem a světlem?

Tedy kromě toho, že při šíření světla a zvuku mluvíme o vlnách. Které jsou vlastně taky rozdílné.

Nejlepší odpověď
Emefej

Napadá mě třeba to, že jejich vlastnosti se mohou vyjádřit pomocí frekvence.

Další odpovědi
anonym

Asi nerozumím otázce – obé je vlnění…
😉
Ale rozdílů mezi akustickým a elmg. vlněním je mnoho, třeba ten, že rychlost světla je nejvyšší ve vakuu a zvuk se naopak ve vakuu nešíří vůbec…

led

Ano, obe potrebuju k svojmu vzniku zdroj a šíria sa vlnením všetkými smermi od zdroja. Prirodzene, pokiaľ ich nejakou prekážkou neusmerníme, netlmíme, či nezosilujeme.
Intenzita svetla klesá so štvorcom vzdialenosti.
Intenzita zvuku klesá podľa jeho kmitočtu a hustoty priestoru, v ktorom sa šíri.
Príklad cez betónovú stenu prejdú basové zvuky ľahšie než vysoké tóny. Zvuk sa šíri jedine v hmotnom prostredí. Z toho vyplýva, že vo vákuu nemôže nastať šírenie zvuku, pretože vákuum neobsahuje žiadne hmotné častice.

leporela22

elmag. vlnění se šíří jen v magnetickém poli