kajicek94

Je na automobil od fyzické osoby poskytována záruka automaticky?

Dobrý den,
známý si bude kupovat (jako student, první auto) Škodu Felicii, rok výroby přesně teď z hlavy nevím (ale platí 1995–2000), najeto kolem 90 000 km za 30 tis. Kč od soukromníka (fyzické osoby), kdy se jedná o velmi dobrý stav vozu, bez faktické závady.

Chtěl by mít na automobil záruku, alespoň na skryté závady, které by existovaly již v době prodeje a byly by objeveny a ohlášeny v prvních 6 měsících od převzetí auta od prodejce jemu samotnému, kdy by mohl požadovat opravu věci a pokud by to nebylo možné či prodejce nevyplnil, tak odstoupit od KS s vrácením peněz.

Je nutné v tomto případě požadovanou záruku a možnost opravy či následného odstoupení zapisovat do samotné kupní smlouvy nebo je tento postup již „automaticky“ dán zákonem a i kdyby nebyl ve smlouvě přímo uveden, prosím? Resp. je pro prodejce závazný, když je smlouva sjednána dle občanského zákoníku postupem dle věty předchozí?

Počítáme s variantou, kdy se kupující nevzdá práva uplatnit vadné plnění. Předpokládáme, co jsme tak z článků na webu pochopili, že popsaná záruka je „automaticky“, ale chtěli jsme se ujistit.

Děkuji za odpověď,
kajicek94

Nejlepší odpověď
Hlada

Čistě teoreticky by mohl uplatnít záruku 24 měsíců, ovšem pouze na vady, které by nevznikly předchozím užíváním (NOZ § 2167 písm. c). Je jisté, že žádná taková vada neexistuje, takže u tak starého auta nelze zákonnou záruku uplatnit. Kupující si může v kupní smlouvě vyhradit vlastnosti, které auto má mít a podmínky odstoupení od smlouvy.
Vraťme se ale na zem. V praxi si nedokážu představit prodávajícího, který by za tak směšnou cenu na nějaké podmínky přistoupil ani nespokojeného kupujícího, který by investoval desetitisíce do sporu s nejistým výsledkem.
Spíš než nějaké handrkování s prodávajícím bych řešil to, zda kupující je zručný a má kde staré auto opravovat.

Další odpovědi
Schluker

Prodavajici skutecne ruci 6 mesicu za skryte vady, ale ty musi byt na voze jiz pri prodeji. Prokazani, ze to tak bylo, je na kupujicim. To je presne duvod, proc jsem radsi ozelel par desitek tisic pri prodeji a da nauto do bazaru – nemam chut se handrkovat s kazdym vandrakem, co si mysli ze ojete auto se nevysype..

nyjono

Pokud je kupní cena vozu 30 tis, těžko bude odpovídat pojmu velmi dobrý stav.
Co vím, tak jakékoliv vymáhání čehokoliv může být značně problematické.

kajicek94

Hlada: Děkuji za odpověď! Jde mu opravdu jenom o to, aby se v následujících měsících auto nerozpadlo vlivem možných skrytých závad, které byly v době převzetí na vozidle.
Stačí ve smlouvě uvést, že se řídí řádem ČR, zejména §2079 a §2100 NOZ bez toho, aby ve smlouvě bylo výslovně právo z vadného plnění uvedeno, tedy pouze napsat ty právní ustanovení? Děkuji, K

Hlada

Do smlouvy můžete napsat cokoli, co bude prodávající ochotný akceptovat. Je ale potřeba si uvědomit, že vymahatelnost je stejně prakticky nulová.
Zásadní je prohlídka před zaplacením. Nejdůležitější je stav karosérie. Havárie, lakování, koroze. Jestli nemáte zkušenosti, kupte si magnetický tloušťkoměr. Všechno ostatní jsou snadno opravitelné blbosti. Podmínkou je zručnost, čas a místo. V současnosti není problém získat servisní návod a koupit většinu montážních přípravků. Náhradní díly jsou velmi levné.

Dochy

nyjono: Tak je to staré auto. Na veterána to ještě není a jako auto na ježdění to oproti současným autům má své mouchy, navíc věk tam určitě bude znát. Felici kombi jsem kupoval asi před 11 lety, podobný ročník, a problém byl snad „jen“ s korozí. – za 35.
Kdyby nerezla tak rychle, bylo by to fajn auto se kterým bych ještě nějaký čas vydržel.