Avatar uživatele
paul1

Je možné, že časem umělá inteligence bude při napodobňování člověka tak dokonalá, že bude i lhát?

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? marci1, da ny, aliendrone, seraphico, Filip84 před 17 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
seraphico

Pokud to bude skutečně umělá inteligence, tak bych se docela divil, že se nám bude snažit podobat 😄.

Ale jinak ano, umělá inteligence by se měla učit od lidí, což znamená, že i to lhaní by v tom mělo být zahrnuto.

A až mi chytrá lednička bude tvrdit, že to pivo v ní je, že jsem jen slepej, tak si pak zase koupím tu hloupou, obyčejnou ledničku. 😄

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Pokud to umět nebude, tak se ani NEDÁ hovořit o plnohodnotné AI (umělé inteligenci). Z hlediska vývoje (tvorby) AI možná bude krátké období (v jejím „dětství“), kdy to umět nebude, ale z toho přirozeně „vyroste“. V zásadě o vyspělé AI lze konstatovat, že bude umět vše, co umí člověk. K tomu ale to bude umět MNOHEM LÉPE a RYCHLEJI.

V souvislosti s tím je často kladena otázka, zda-li AI bude umět/rozumět i lidským citům (např. láska či lítost apod.). Odpověď zní ANO, nicméně je velmi pravděpodobné, že tento pro ni dosti bezúčelný „organický balast“ (dědictví po svých tvůrcích) v její existenci bude pro ni totéž, co pro nás v dětství víra na Ježíška ohledně nošení dárků. A přirozeně jakkoliv bude citům rozumět (podobně jako my dospělí „rozumíme“ víře dětí, kterým to nakukáváme), dopadne to s nimi u AI stejně, jak s touto dětskou vírou na Ježíška u dospělých. Také z toho vyroste.

BTW – AI, která by neuměla lhát by v žádném případě neprošla ani Turingovým testem (což je jeden z nejelementár­nějších způsobů k posouzení, zda-li je AI OPRAVDU AI a ne jen vysoce sofistikovaný, ale v zásadě „nemyslící“ [sebe sami si neuvědomující] konstrukt).

Dobrá otázka. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Všetko záleží od jej vstupných dat a naprogramovania.
Príklad skúšala som AI grafiku, najprv som musela vložiť vstupné dáta (moju predstavu) a potom na základe týchto informácií začala AI vytvárať výsledok. Vzniklo veľké množstvo variant, z ktorých som si následne vyberala, čo sa mi hodí. Toto možno opakovať viackrát až vám vznikne Humukulus (umelý človek) presne podľa vášho želania.
Nepripomína vám to niečo z reálneho života?
Iný variant je napríklad zneužitie mŕtveho človeka pomocou AI na reklamné účely : príklad videá s reklamou hlasom Jula Satinského s textom, ktorý nikdy nepovedal. Tento paškvil nahovoril herec Hudák a AI to spracovala do Satinského hlasu (z audiozáznamov a z filmov)

Aj my, rozumej živý človek, si veľakrát myslíme, že tvrdíme pravdu, ale pritom naše vedomie vychádza z nám importovanej lži. Napríklad oficiálne i neoficiálne mediálne informácie, taký detail ako agentúra JPP (jedna pani povídala) už ani nespomínam.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Umělou inteligenci tvoří člověk…
Může být „dokonalá“, může být naprogramovaná a bude záležet na tom, čemu má posloužit.
Nahradí člověka v mnoha činnostech. Napíše knihu (podle zadání), napíše hru. Navrhne, jak budou jednotlivé postavy vypadat, sama „natočí/vytvoří“ film. Člověka v mnoha činnostech zcela nahradí. Bude pomocníkem, bude útočníkem. Ulehčí mu od práce nebo ho o práci připraví. Bude pramálo činností, kdy bude potřebný „dohled“ člověka, přiložení jeho ruky k dílu.
„zbytečná“ neužitková zvířata budou utracena (kůň s robotem mnoho spolupracovat, během výcviku, asi nebude).
Nakonec bude nová/jiná umělá inteligence, která bude člověka chránit, před jinou umělou inteligence, která se „zvrtne“ …. Je docela možné, že časem si osvojí i city nebo lež.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

To už, v zásadě, možné je, je to odvislé jen a pouze od marga, které té umělé inteligenci dá její programátor, nebo od chyb, které při programování vzniknou.

Takže umělá inteligence může lhát, protože člověk, který ji programoval, ji tuto vlastnost naprogramoval, no a ona tu vlastnost, potom, rozvíjí. Nebo může lhát, protože programátor udělal někde chybu, to jest, neplánoval to, že umělá inteligence bude lhát, ale při programování něco přidal, opomněl, nebo přehodil (nebo tak něco a podobně), výsledkem čehož je to, že výstup umělé inteligence je nepravdou. Další možností je napadení hackerem, hacker nějakým způsobem vpraví do programu umělé inteligence něco, co způsobí nesprávné výstupy.

Neznám operační systém, nebo program, ve kterém by nebyly chyby. A čím je složitější, tím je na chyby náchylnější; BlackBerry Device System je propracován do až (zdánlivě) bisarních detailů, třeba si můžeš pustit hudbu z přehrávače do sluchátka telefonu, ale také obsahuje mnoho chyb. Umělá inteligence je, svým způsobem, programově složitá, takže v ní chyby budou. Do toho, přirozeně, na to budou útočit hackeři, no a do toho i programátorům může hrábnout. Jedna a jedna jsou dvě, dvě a dvě čtyři.

Vlastně, osobně, příliš nechápu, proč po takových krávovinách, jako je umělá inteligence, vůbec bažíme. Stejně větší komfort vede jen k většímu úpadku civilisace a prostou logickou dedukcí není problém dojít k závěru, který je jistý, totiž, že jestliže je chyba v operačním systému mobilu, tak se nic až tak moc hrozného neděje, při nejhorším si přehodíš SIM kartu do Nokie 5110 a zavoláš si taky. Ale když se, najednou, objeví chyba v operačním systému, dejme tomu, série autonomních aut, no tak následky asi nemusím popisovat, že. A to je pořád ještě malá věc!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Pche, tak bravurně podle lhát jako člověk nedokáže ani robot, byť by měl na původním balení mezi ostatními roboty v krámu tučným fontem označení/druh výrobku: SPECIÁLNĚ PROLHANÝ!!!

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Alien: „Každopádně žijeme v POSLEDNÍM století, kdy na naší planetě existuje jen jediná inteligentní forma hmoty.“

… Počkat, tak na bázi ČEHO ty potvory budou??? 🤔🤨

Avatar uživatele
aliendrone

Dnes snad jen autoři prachmizerné scifi si myslí, že AI „jde naprogramovat“. NEJDE! Je to VYSOKO nad možnosti sebevětšího lidského génia (je k tomu i nějaké pravidlo myslím).

Na co ale při její tvorbě spoléháme je AUTOEVOLUCE. Prostě vyrobíme SW, který bude schopen „se učit“ vlastními silami. Je k tomu mimo mnoha jiného nezbytný i odpovídající HW, pracující na principu tzv. „neuronových sítí“. Současné HW procesory pro AI jsou tak komické (třeba AI, kterou vytváří Google), že hrubým výpočetním výkonem by je s prstem v nose převálcoval procesor Intel 386DX (déle mladí možná pamatují počítačový pravěk).

Každopádně ELEKTRONICKÁ evoluce nebude trvat miliardy let, jako ta přírodní. Je třeba mít na paměti, že počítače dnes pracují s trváním jednoho kroku (operace) v MILIARDTINÁCH sekundy (takt v GHz), což v porovnání s průměrnou délkou trvání jedné generace nějakého živočicha (s ohledem na následující evoluční změny/vývoj u příští generace) je DRAMATICKÝ ROZDÍL. Nakonec sestrojíme neuronovou síť takové komplikovanosti, jako je třeba lidský mozek (či LEPŠÍ) – to už je „jen otázka času“. Stejně jako byla otázka času, kdy z procesoru Intel XT 8086 se směšnými (z dnešního hlediska) několika tisíci tranzistory se dospělo k současným procesorům se STOVKAMI MILIARD tranzistorů.

Současné neuronové sítě nedosahují komplikovaností ani úroveň mozku švába (obsahují pouhých několik desítek až stovek uzlů [„neuronů“]) a to je nesmírně ubohé číslo, proti cca až 100 miliardám neuronů v lidském mozku. I tak jsou tomu navzdory jejich výsledky VELMI PŮSOBIVÉ. To potvrzuje např. šachový duel mezi „pseudo AI“ AlfaZero a nejsilnějším šachovým hráčem na světě – klasickým „supernabušeným“ počítačem se softwarem Stockfish. AlfaZero (dnešní předchůdce budoucích AI) hladce Stockfish doslova vykostila https://www.chess.com/…0-game-match a tím jasně ukázala kudy vede cestička.

Každopádně žijeme v POSLEDNÍM století, kdy na naší planetě existuje jen jediná inteligentní forma hmoty. Podle mne se někteří ze zdejších uživatelů skutečné AI dožijí. 🙂

Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Ó neodolatelná lamačko mužských srdcí, protentokrát palec „jen tak tak“ (kvůli jiným aspektům Vaší odpovědi). 🙂

NIKDY jste nezkoušela „AI grafiku“, to je JISTÉ. Dnes se běžně hovoří o „AI produktech“, které ovšem s AI nemají NIC společného. Často dokonce v sobě nějaké AI prvky dokonce vůbec NEMAJÍ, jakkoliv tvůrci takových produktů tvrdí, že ano. Je to jen marketingová nálepka (podobně jak 4D grafika – IDIOCIE), která má vyjadřovat vysokou sofistikovanost jejich ÚPLNĚ OBYČEJNÉHO softwaru. 😉 🙂

Avatar uživatele
led

Vážený aliendrone „AI produkt"Je mi jasné, že na druhej strane linky po vložení mojich textových“ požiadaviek napríklad aliendrone: tvár: priemerného stredoeurópana husté červené vlasy postava: meniteľná výška 120 – 210 cm, širšie ramená, nástrojová schránka v dutine brušnej pojme celého býka… no a tak by som vás definovala. Podľa týchto dát by dnešná „AI“ to znamená množstvo počítačov spojených do vytvorenia podoby aliendrona by začalo vytvárať rôzne variácie. Po definovaní „prvých ukážok“ a následných úprav by sme po istom čase (podľa náročnosti) aj tu vidieť AI jednu z podôb „malého aliendrona českého“ Brrr.
To radšej vymodelujem AI_lietajúcu_me­tlu.👅

Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Tedy ona být na mě NEJKRÁSNĚJŠÍHO mooooc ZLÁ! Jenže kdyby ona aliendrona spatřit, tak okamžitě být do něj zamilovaná a ohúrená láskou tak, že ani nespat! 😉 😁

Avatar uživatele
led

žeby som sa mýlila a aliendron je vlastne „AI lietajúca_metla“? No, aspoň na niečo bude náš alik… dobrý, keď ho uchopí do rúk tá správna žena, napríklad čistenie podláh 😜👅😁

Avatar uživatele
zjentek

Hey ty ji normálka veřejně balíš a to máš být TEN (!!!) nepřístupný alien vždy nad věcí! Copak, dlouho mezi lidmi? Jj, tomu rozumím. Upřímnou soustrast! (; D; D;

Avatar uživatele
zjentek

…ti dám „lamičku“ či co to… Se normálně PROBER! (; D; D;

Avatar uživatele
aliendrone

Nosit dříví do lesa? PROČ PROBOHA? Nějak ti uniklo, že VŠECHNY chytré, krásné, okouzlující, vtipné etc. babuchen jsou MOJE! To je kategorický imperativ a přes něj vlak nejede jednak, druhak pokud se to někomu nelíbí, tak raději ať mi jde z cesty, protože v tomto ohledu mám prakticky nulový smysl pro humor, natož toleranci. 😉 🙂

Tudíž nemusíš mít obavy, aliendrone ti do Jarmily Kratochvílové URČITĚ dělat nebude. 😁

Nový příspěvek