Dlostev

Je možné založit novou vesnici?

Je v Česku možné založit novou vesnici? Nikoliv odtržením od zbytku obce nebo města jako se běžně děje ( Držovice, Petrov nad Desnou, Ladná ), ale zda například osoba, která má dostatek financí může zakoupit pozemky a vystavět úplně novou obec včetně veškerého zázemí. Vznikla nějaká taková vesnice v posledních 20 letech? Na místě, kde dříve nic nebylo?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

No, má to jeden háček.
I pokud bys koupil nějaký ten pozemek, vystavěl tam celou infrastrukturu a k tomu domy atd., stále by se ten pozemek nacházel v katastru něčeho (obce, města) a tím by i tento pozemek byl vlastně součástí již existující vesnice.

Nevím, zda by se při hodně, hodně penězích dal odkoupit pozemek od nějaké obce s tím, že by se tento pozemek stal samostatným a nikoli katastrem obce.

Po prostudování Ústavy ČR jsem zjistil, že takto založit obec nelze. Obec lze vytvořit nebo zrušit jen ústavním zákonem.
Obec je vždy součástí vyššího územního samosprávného celku, který lze vytvořit či zrušit jen ústavním zákonem.

Další odpovědi
Kepler

Proč ne? Z rozhodnutí vlády vznikala i celá města, třeba Havířov. Ale taková obec by musela být ekonomicky něčím opodstatněná, aby přitáhla obyvatele. Myslím hlavně pracovní příležitosti. Jinak by to byla jenom chatová osada.

ivzez

Máte-li své území, …
Jinak jen odtržením nebo rozdělením.
A to byste podle mne nemohl jako FO,
asi byl nutný souhlas obyvatel.

Klaproth

Nelze. Podle zákona o obcích je jedinou možností vzniku nové obce sloučení či odtržení. Každá obec musí mít své katastrální území a žádné volné u nás nenajdeš.