mrsbachovka

Je možné mít vysoký krevní cukr a nemít cukrovku?

Pojala jsem u sebe podezření na cukrovku – žízeň, skoro neustálá únava, pokud nejím po 3hodinách, udělá se mi slabo, špatně, klepou se mi ruce. Po pořízení glukometru a pravidelném měření jsem zjistila, že hodnoty mám cca od 7 do 12,5 (což prý již je cukrovkářská hodnota). Je to rozkolísané, někdy se nalačno změřím a mám již kolem 10, jindy kolem 6. Volala jsem to své obvodní, vzali mi pouze nalačno krev a oznámili, že jsem v pořádku. Já se tak ale necítím. Co byste dělali na mém místě, nechali to být anebo zavolali na diabetologickou poradnu? Nechci působit jako hypochondr, zároveň mi ale hodnoty nepřijdou ok.

Nejlepší odpověď
elkon

Zkusit jiného lékaře, ty hodnoty normální nejsou.

Další odpovědi
orwell

Já bych si nechal udělat glykémii v laborce (tak 2×, 3× ne příliš dlouho po sobě) a nespoléhal se zcela na svůj glukometr. Pokud si to zaplatíš (tuším, že nyní je to kolem 50 Kč), tak ti to rádi v laborce udělají. Důležité je před odběrem krve ne méně jak 12h lačnit, tzn. ani nepít slazené nápoje, mléko a pod. Doporučují jen vodu, event. neslazený čaj. Pokud se budeš po této době pohybovat v hodnotách nad 7, už by to napovídalo počínající cukrovce. Hodnoty 10 až 12 (na lačno), to už by byla jasná cukrovka. Příznaky jako únava a žízeň příp. i pocení, tomu napovídají. Jinak nevolnosti po pár hodinách bez jídla (hypoglykémie) nemusejí nutně ještě znamenat cukrovku, i když se to úplně vyloučit nedá. Raději zajdi za nějakým odborným lékařem, specialistou a nenechávej to rozběhnout. Není to legrace.

Dochy

Žena měla u jednoho dítěte těhotenskou cukrovku, tak jsem cukr sledovali. Přes 10 se dostala jen jednou, po té co jsme si udělali melounové hody. Jinak se snažila držet doporučenou dietu. Pokud měříš správně a glukometr je OK, pak mi ty hodnoty připadají také poměrně alarmující. Jak lékařka vysvětlila ta čísla?

cochee

Měřit víceméně chaoticky několikrát po sobě glykémii z píchnutí do prstu je víceméně málo vypovídající. Na to je postup zvaný orální glukosový toleranční test, kdy v přesných časových intervalech nejprve vypiješ přesně stanovené množství vodného roztoku glukosy a poté v přesně stanovených časových intervalech několikrát po sobě podstoupíš odběr kapilární krve (píchanec do prstu) ke stanovení glykemie. Celý proces samozřejmě probíhá pod dozorem sestry nebo laborantky. Akorát nevím, jestli lze tento test absolvovat jako samoplátce.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Cochee: ten test se dělá na rychlost odbourání cukru z krve, což dá základní porovnatelný výsledek. Pokud se ale dobře pamatuju, hodnoty nad 10 (pokud jsme na stejných jednotkách) nejsou v pořádku a normálně jich odsáhne jen člověk s nějakou poruchou zpracování cukrů. Standardně si tělo udrží hladinku někde kolem 4–6, krátce po jídle může vyskočit výše. Glukometr pak dostávají někteří pacienti, aby si mohli kontrolovat jak zvládají dietu a zda je cukrovka správně kompenzovaná (někteří si pak mohou snad i sami upravovat dáckování inzulínu)

cochee

Samozřejmě. Jsem dlouholetý diabetik na insulinu.

mrsbachovka

Ještě doplním, že změnu té samé lékařky zvažuje partner, tomu týden tvrdila, že jeho teploty/horečky a záchvatovitý kašel s vykašláváním ošklivých hlenů způsobuje pouze alergie. Takže přemýšlím, zda nezavolat přímo do diabetologického centra. Mám i problém s obezitou a xx neúspěšnými pokusy o hubnutí i přes velké úsilí, obávám se, zda není problém s metabolismem sacharidů.

orwell

Podle toho, co píšeš, by asi stálo za zvážení obejít zmíněnou lékařku. To se týká i partnera. Prostě jsou doktoři a doktoři. Platí to zrovna tak, jako v jiných oborech. Je to tvoje zdraví a ne zdraví paní doktorky, tak pro něj musíš udělat hlavně něco sama. Pokud ještě máš k tomu všemu problém s obezitou, tak jsi opravdu kandidátka na cukrovku jak vyšitá. Ještě to pocení neuvádíš. Myslím nadměrné pocení, ne takové normální. Měl to můj otec, viděl jsem to všechno dost zblízka a i ten konec ☹

mrsbachovka

Ano, potím se i když ne tolik jako partner 🙂 takže spíš asi normál. Plánujeme mít časem miminko, takže tohle bych ráda vyřešila, ale nesnáším doprošování se lékařů. ☹