annas

Je možné, má-li někdo hlavu v oblacích, neuvědomuje si, že když jde do lesa chytat lelky, najde houby s octem?

Opět pomáhám jedno dívce. Ta zjišťuje, zda se používají některá vybraná rčení.

Např.

  1. Vzít nohy na ramena
  2. Udělat kozla zahradníkem
  3. Mít kliku
  4. Z bláta do louže – z deště pod okap
  5. Jiná, která používáte.

--

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
aliendrone

K tučné otázce – vyloučeno to není. Já našel nedávno houby s octem při přestavbě v garáži. Byly ale z roku 2008. :( Tak jsem je ani neotevíral a dal rovnou na popelnici, kdyby si nějaký bězďák chtěl pochutnat. ;) :D :D

  1. Zřídka.
  2. Velice zřídka
  3. Často
  4. Poměrně často

K bodu 5 (ve spisovném jazyce to nemá ty správné grády)

  1. chytrej jak rádio (tedy blbej)
  2. čumí jak vyoraná myš
  3. blbej jak dlabaný necky
  4. chodí jako napr*aná bělice
  5. šikovnej jak u prd*le dvířka
  6. zmaštěnej jak papír od bůčku (opilost)

To už stačí, znám i výživnější ale mazálek to stejně smaže pro vulgarity (jakkoliv pro účel odpovědi to jnak napsat nejde). :(

Další odpovědi
Kepler

Prý někdo chodí na ryby a chytí akorát tak vlka. Líbí se mi pozměněná rčení:

  • Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se zajde na pivo
  • Všude dobře, tak co doma?
  • Čistota – půl zdraví, špína zdraví celé
  • Lepší ptáka v hrsti, než-li holuba na střeše.
  • Lež má krátké nohy…ale dlouhý život
  • Lépe být bohatý a zdravý, nežli chudý a nemocný
  • Malý vyroste, nemocný se uzdraví, ožralý se vyspí ale blbec zůstane vždy blbcem

EKSOT123

To bych si musel psát, přesně nevím, občas něco použiju. Ale líbí se mi třeba:
>Zírá jak Ledecká na časomíru
>Pozdní hosti jedí kosti
>нужен как собаке пятая нога
>Trefená husa kejhne
Kromě Keplerových oblíbených pozměněných jsou zajímavé i praktické aplikace:
>„Pán hlavný, ten rezeň je hrozne tvrdý!“ „No hej, to musíte hrýzť… to viete, lenivá huba, hotové nešťastie…“

Paní učitelka se ptá dětí, jestli znají nějaké pořekadlo, které se doopravdy splnilo. Přihlásí se Pepíček a řekne, že jejich sousedka, paní Vlková, dala svému miminku najíst. Paní učitelka se ptá, jak to souvisí s nějakým pořekadlem. A Pepíček říká: No přece Vlk se nažral a koza zůstala celá.
„Pane doktore, měl jsem se řídit tím příslovím: Darovanému koni na zuby nekoukej,” prohlásil v ordinaci beznosý kovboj.
Neříkej „Hop!“ dokud ti nepřeskočí!
Mezi slepými i jednooký přestane vidět.
Kouká jak bezruký kleptoman v obchodě.
Manželský pár v kožešnictví. „Milý můj, jaký kožich mi poradíš koupit?”

„Nevím, miláčku, tady je každá rada drahá.”
Mám toho tady ještě povíc, ale zrovna včera i tady uvedl Mc Merkurion v otázce o cikánech: na spočítání by mi stačila jedna ruka truhláře …

petka.s

Lepši je mít hodně peněz než málo peněz.

Drap

U nás se běžně užívají všechna uvedená i spousta dalších, nevzpomenu si asi,ale v řeči všichni okolo i já používám. Chytat lelky i houby s octem, také že jedna vlaštovička jaro nedělá,koupit za pět prstů,pamatovat na zadní kolečka,pozdě bycha honiti, vzít kramle, nebo taky vzít roha, než bys do tří napočítal, nedostane ani ň. Časem by se jich jistě vyrojila ještě celá řada.

Michala11

Pro hlupáka každý hloupí.
Kam vítr tam plášť.
Vysoké čelo, v kalhotách dělo.
Žabomyší válka.
Vytáhnout trn z …
Sám si vlez do misky.

annas

Děkuji. Z odepoědí čtu, že dnes jsou úsloví různě upravená.