talka

Je možné – alespoň částečně – se naučit soustředění při nějaké duševní činnosti?

Aby se myšlenky nerozbíhaly: třeba na schůzi, při mši, etc.

Nejlepší odpověď
zjentek

ano ..dá se to trénovat tak, že budeš myslet na to, co zrovna fyzicky nebo taky „duševně“ děláš.
Fyzicky: když se koupeš, myslíš na koupel, když jíš, myslíš na jídlo, když se oblékáš, myslíš na oblékání, když pracuješ, myslíš na tu konkrétní práci, když posloucháš muziku, myslíš na ni, když se miluješ, mysli na to, etc.
Duchovně: když chceš cejtit štěstí, mysli na své štěstí ..etc.
Jediné místo, kde si můžeš myslet, na co se ti zachce, je postel- když po všem tom přemejšlení uleháš ..hlavně tam nemysli na spaní, jinak se to myslím nepodaří.

Další odpovědi
gecco

Jsou různé techniky, jak zlepšit schopnost cílené koncentrace…
😉
V principu jde vždy o totéž – o schopnost vytěsnit vnímání rušivých (´nechtěných´) podnětů.
😉

led

Je to jednoduché. Treba:
1 – chcieť sa sústrediť
2 – dať bokom všetko rušivé
3 – nemyslieť na iné, ale len na to, k čomu sa chceš sústrediť

Základná poučka:
ak sa chcem sústrediť – city bokom

orwell

Možné to určitě je. Vím, že např. v H.K. existuje pracoviště (teď si nevzpomínám na název), kde pomocí PC a šikovného programu tomuto učí rozjívené dětičky. Ale chodí tam prý i dospěláci. Je to ovšem za peníze. Pracoval tam můj bývalý šéf jako prduch, bavili jsme se o tom, proto to vím. Podle něj se jedná o docela úspěšnou metodu. Ale aby se ti myšlenky nerozebíhaly na schůzi, to tedy nevím… To je nadlidský úkol, to mně se nikdy nepodařilo 🙂