Henry1660

Je možné, aby se nějak dokázaly ovládat nejmenší částice hmoty?

Neptam se jestli to někdy lidé dokážou, ale jen jestli věříte, že by to nějak bylo možné.

Myslím ovládání okolních atomů/molekul (a vůbec těch nejmenších částic), jejich vlastností, složení, seskupení… tím by vlastně člověk dokázal ovládat (tvořit/ničit) jakoukoli hmotu a stal by se skoro bohem (z hlediska vědy). Takovými částicemi je totiž tvořena celá existence = vše je jimi tvořeno. Dalo by mu to proto neuvěřitelnou moc a mohl dělat snad prakticky cokoli.

Věříte, že by to nějak mohlo být možné?

Nejlepší odpověď
MartGrin

Všechno co je složeno z atomů, budeme v určitém bodě v budoucnosti schopní stvořit. Atomy ale nejsou nejmenší nám známé částice, ze kterých se skládá hmota. Nejmenší jsou kvarky, bosony a leptony. Neexistuje důvod, proč bychom nemohli stvořit cokoliv, co se skládá z atomů. Je k tomu zapotřebí jen ta správná technologie. Takže ano, lidé budoucnosti (ačkoliv s dnešními lidmi budou mít jen málo společného) budou mít stejnou moc, jakou by dnešní lidé připisovali pouze bohovi.

Další odpovědi
Kepler

Tedy s molekulami dovedeme dělat neuvěřitelné věci od dob zrození chemie. To je holt vlastnost atomů a jejich elektronového obalu, o tom ta chemie je. Znalost složení jádra atomů je úplně jiná liga. Hmota a energie jedno jest, tak pravil Albert. Hmotu ani energii nelze zničit, jen vzájemně proměnit.

aliendrone

Ale my už to tak trochu umíme. Tvoříme nové transurany (prvky, které v přírodě neexistují), umíme i polapit foton (tím myslím tak, že nedoje k jeho pohlcení a nejen to, my ho umíme i detekovat ANIŽ bychom ho nějak ovlivnili) a přinutit elektrony třeba k tomu, aby procházely látkou bez odporu (supravodiče). Jsme teprve na začátku, před 100lety se o tomhle nikomu ani nesnilo. ;) :)

Jinak – vlastnosti atomů se odvíjejí od jejich jádra (počtu protonů), který je určující pro atomový obal, z něhož pak plynou CHEMICKÉ vlastnosti atomu. Stačí vstřelit do jádra proton a (pokud se zachytí, jednodušší je vstřelovat neutrony, což ale nezaručí vždy vznik jiného prvku, pouze izotopu) hnedle máš jiný prvek s jinými vlastnostmi. Odkud si myslíš, že se bere plutonium do jaderných zbraní? No z množivých reaktorů, kde běžný uran U 238 obohacený izotopem U235 (ten je tam kvůli štěpné reakci – palivo), ten pohltí neutron z jaderné reakce, mění se na U239, poté samovolný rychlý dvojnásobný betarozpad na Np 239, následně na Pu 239 a hurá, máme další matroš na bombu! :)

Kelt

Pokroky v chemii vidíme za posledních 50 let velmi zřetelně. Dokážeme připravit určité látky jako nanomateriály a můžeme tak ovlivňovat jejich vlastnosti. Takže možná půjdeme ještě dál a budeme připravovat piko nebo femto materiály a to už budeme na úrovni atomových částic. Léčiva, barviva a jiné materiály s vlastnostmi které potřebujeme, o tom se vědcům před sto lety ani nesnilo. Můžeme připravit díky technologiím nejrůznější materiály s požadovanými vlastnostmi, ale musíme si uvědomit, že platí přírodní zákony a proti nim nelze jít.

Reezo

Já osobně si myslím, že ve vědě je možné všechno. Jen je potřeba mít někoho, kdo se tím bude zabývat

mosoj

Obor „kvantová mechanika“ existuje a tímto směrem se bádá. Zejména na hadronovém urychlovači ve Švýcarsku (CERN).
https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/cern-mel-znicit-vesmir-proc-se-tak-nestalo-nikdo-netusi/r~c59420e­03b7811e5b286002590604f2­e/

Nicméně o kvantové mechanice toho víme tak málo jako o vesmíru. Znalosti se ale budou zákonitě prohlubovat pokud se lidstvo nezničí samo!