nelasara

Je možné,aby rodiče převedli nemovitost na bratra a jak máme postupovat? Stačí jen darovací smlouva notářsky ověřena?

Je možné aby rodiče převedli nemovitost na bratra a jak máme postupovat.Stačí jen darovací smlouva notářsky ověřená? Bude bratr platit darovací dan?

Nejlepší odpověď
Krepy

Samozřejmě že je možné převést nemovitost. Ano, stačí darovací smlouva notářsky ověřená.
Doplňuji:
Mrkej na tohle: http://finexper­t.e15.cz/vse-okolo-darovani-nemovitosti

Další odpovědi
Pepa88

Stačí… Většinou se ještě ve smlouvě určuje věcné břemeno s tím, že rodiče budou moci dům obývat až „na dožití“.

Pozor na jednu věc. Pokud by motivací takového převodu darovací smlouvou byla snažit „ukrýt“ majetek před exekutorem, vyjmutí ze společného jmění manželů (kvůli rozvodu), tak jde o nezákonné jednání, které může zneplatnit smlouvu, nebo přivést pár lidí do vězení…

Ps: Pokud je nemovitost zatížena hypotékou, bude to ještě malinko složitější. Přinejlepším bude nezbytné podepsat pár papírů v bance…

anonym

Nemovitost se v tomto případě převádí na osobu v „přímé linii“ příbuzenského vztahu.
Je třeba mít Darovací smlouvu, kterou si klidně můžete napsat sami, a ověřené podpisy na smlouvě. Ověření provádí i úřady (městské, obvodní,obecní) a pošty.
V tomto případě bych ale doporučila nechat smlouvu notáři zkontrolovat a ověřit ji přímo v notářské kanceláři.
Smlouva se po té zanese na katastr nemovitosti a s poplatkem 1000,– Kč se zavkladuje.
Pokud byste nechtěli platit notáři, dá se využít i služeb právníků, kteří pracují přímo na katastrech a kteří by Vám s úplným zněním smlouvy poradili. Ověření podpisů ale neprovádějí.
Daň z převodu nemovitosti ani darovací platit bratr nebude. Stane se ovšem poplatníkem daně z nemovitostí. Přesto, že platit nebude, bude muset daňová přiznání podat. Stejně tak musí podat daňové přiznání rodiče (nebo ten rodič, na něhož je nemovitost zapsána nyní) a musí v něm uvést, že nemovitost byla darována (číslo darovací smlouvy, datum).
Některé finanční úřady vyzývají občany k podání daňových přiznání samy na základě informace z katastru nemovitostí. Každopádně je zde čas asi 3 měsíce od vkladu do KN daňová přiznání podat a já bych Vám doporučila nečekat, že se úřad určitě ozve.