Avatar uživatele
Bronzový

darovaci smlouva na nemovitost a pravnik.

pritel mi chce darovat dum.musime mezi s sebou sepsat darovaci smlouvu.co konkretne by mela obsahovat?je to pisemna smlouva mezi nami dvema,je nutny pravnik???

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ve vašem případě bych právníka doporučovala, protože mezi dárcem a obdarovanou není žádný příbuzenský vztah. Mimo to, musí být proveden odhad nemovitosti, podle něj se platí i darovací daň. Není to jen smlouva mezi vámi dvěma, ale musí být zaknihována i změna vlastníka v Katastru nemovitostí. Těch důvodů je samozřejmě ještě víc, ale na ty vás právník upozorní a případně ve smlouvě uvede.
Doplnění pro >tekumseh< :
Za jiných okolností bych dala stejnou radu, ale bohužel se v poslední době stále víc dozvídám o případech, kdy se obdarovaný po čase zachoval k dárci tak, že ten posléze své velkodušnosti litoval. Samozřejmě v tomto případě to tak být nemusí, ale pro klid bych doporučovala do smlouvy začlenit i podmínky, podobné jako jsou u vydědění.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Zvládnete to i sami, na internetu je spousta vzorů, třeba tady: http://www.vzory.cz/….
Darovací smlouva musí obsahovat přesnou specifikaci nemovitosti (zjistíte na výpisu z KN), identifikaci dárce a obdarovaného, a hlavně prohlášení, že dárce touto smlouvou uvedené nemovitosti bezúplatně daruje a že je dárce do svého vlastnictví příjímá. Doporučuji před sepsáním smlouvy nechat zhotovit znalecký posudek o ceně nemovitosti pro účely daňového řízení a ve smlouvě se na tento posudek odkázat. Posudek je stejně nutný jako příloha k daňovému přiznání, které je povinen podat obdarovaný. Smlouvu je potřeba sepsat v počtu 2+počet účastníků a poté podat návrh na vklad do KN. Návrh na vklad se podáva na příslušném formuláři + uhradíte poplatek 1000Kč. Minimálně jeden výtisk darovací smlouvy musí mít ověřené podpisy. Návrh na vklad nemusí být ověřený a může jej podat kdokoliv.
Právník nutný není, platit několik (možná i desítek) tisíc Kč jenom proto, že někdo doplní vaše osobní údaje do připraveného vzoru je zbytečné. V případě fatální chyby vám to vrátí KN k přepracování.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Sarka.P

Moje známá si dělala přepis nemovitostí přes nějaký vzor smlouvy. Na katastru jí to prý bez problémů vzali, ale cca po roce se tam prý objevil stejně nějaký problém a říkala, že to bylo skoro na soud. Když chtěli rodiče pak přepisovat barák i s pozemky na mě, byla jsem se ptát pro jistotu na katastru. Tam mi řekli, že je fakt, že katastrální úřad prý nemá povinnost podle zákona kontrolovat všecko a že si mám dát pozor. Od toho problému známé jsem nechtěla nic riskovat, přece jen jde o poměrně vysokou hodnotu. Zjišťovala jsem si také poplatky u notáře a je fakt, že ta cena byla celkem vysoká, tak jsem do Seznamu napsala něco o darování nemovitostí nebo darovací smlouva nemovitost (nebo tak nějak, už nevím) a vyskočily mi nějaké odkazy advokátů s tím, že se to dá udělat i po netu. Na pár prvních jsem teda napsala dotaz za kolik by se to dalo nachystat. Některé byly cca podobné jak jsem se ptala u toho notáře, ale jiné byly o hodně nižší (o žádném procentu z ceny nebyla ani řeč), což mě celkem překvapilo. Vybrala jsem si jednu kancelář, která se mi zdála v pohodě po odpovědi, ale i cenově. Vše zpracovali jak jsem chtěla, rychle, podle mě (a toho jak srovnám tu smlouvu známé) i kvalitně, vše vysvětlili. U mě spokojenost a hlavně mnohem větší jistota, než kdybych si to psala sama podle nějakého vzoru a pak se dočkala třeba toho co moje známá, i když bych tím asi nějakou tu korunu ušetřila. Rozhodně nechci dělat nějakou reklamu nebo tak, proto ani nikoho nejmenuju. Fakt ale je, že se dá najít i přepis beze strachu, že jsem něco ve vzoru napsala špatně a že se to projeví až kdoví kdy, a přitom za úplně jinou cenu, než jakou vám řeknou u prvního notáře, kterého máte poblíž.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.