Je lupénka smrtelná, nebo to dokáže teprve až lepra?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud se objeví nějaké komplikace, může dojít i k různým dalším potížím a k úmrtí.

Jak je to s lupénkou a leprou, se dovíte z odkazů:

V souvislosti s lupénkou se objevují mýty. Najdete je v odkazu.

"Lupénka i v 21. století zůstává nevyléčitelnou chorobou. Dnes sice lékaři již vědí přesněji, jak zrychlené dělení buněk a jejich špatné dozrávání probíhá, ale jsou různé příčiny, které takové chování kožních buněk způsobují. Pro všechny známé druhy lupénky bez výjimky však platí, že trápí své nositele celý život.

I tak je ale důležité nemoc léčit, jinak se může život pacienta zkrátit i o několik let."

Zdroj: https://ona.id­nes.cz/myty-o-lupence-0pr-/zdravi.aspx?c=A140527­_115317_zdravi_pet

"Lupénka neboli psoriáza (psora – svědění) je autoimunitní onemocnění s typickými kožními projevy. První zmínky se o této nemoci objevily už v Bibli. Lupénka byla považována za malomocenství, staří Řekové pro ni užívali výraz Lepra " atd.

https://www.par­lamentnilisty­.cz/zpravy/Lu­penka-309834

Na lupénku je možné zemřít, pokud se objeví komplikace.

„Tak jako každá jiná choroba může mít i lupénka své komplikace. Mezi komplikované formy lupénky patří např. erytrodermická psoriáza. Tato forma nemoci většinou propuká náhle, postihuje celé tělo, kůže je zarudlá a olupuje se v cárech. Pacient může mít potíže s udržením stálé teploty těla a je ohrožen infekcí. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje intenzivní nemocniční péči. Naštěstí je tato nebezpečná forma lupénky vzácná.“
https://www.rev­maticke-nemoci.cz/novinky-psoriaza/je-lupenka-nakazliva-a-da-se-na-ni-zemrit-prectete-si-odpovedi-na-nejcastejsi-otazky-1184

Ještě jsem zapomněla na lepru.

"Úmrtnost: lepra není smrtelná, pacienti umírají na jiné komplikace, ale neví se, jestli souvisí přímo s leprou, nebo slabým imunitním systémem (leprou mohou onemocnět jen lidé s velmi špatným imunitním systémem) atd.

Přenos: Způsoby přenosu stále nejsou přesně známy, nemoc je možno přenést jen při přímém a dlouhodobém kontaktu s nemocným, a jen na lidi s velmi slabou imunitou. Přenos pravděpodobně probíhá aerosolem kapénkovou infekcí. "

Dá se léčit – posilovat imunitu, koupele, antibiotika, masti.

http://www.ne­moci.estranky­.cz/clanky/le­pra--malomocenstvi-.html

Další odpovědi
Dochy

Pokud vím tak standardně ne. Bacha, lupénka a lepra spolu nemají nic společného (víceméně) – Tvůj dotaz vyznívá, jako by lepra měla být dalším stadiem lupénky.