Knedliss

Je lepší si zažádat o nové vyměření výživného nebo si nechat ubohé 2 tisíce?:)

V září 2012 jsem ukončila vš a odjela do UK, otec mi přestal platit alimenty, které před 15ti lety byly vyměřeny na 2000Kč, nyní jsem se vrátila a chci zase pobírat výživné, protože jdu zpět na vš, ale otec se mezi tím rozvedl a začal platit výživné i na druhé dítě, které má s druhou ženou, nevím kolik platí ani kolik je jeho plat, odhaduju něco kolem 30ti tisíc
Doplňuji:
Jó brigádu samozřejmě mám, ale mám 21 let, tak proč bych měla studovat dálkově a pracovat, když do 26 let můžu studovat zadarmo v ČR? s otcem mám dobré vztahy, navíc pokud vím, tak otec má platit, dokud se dítě nezačne živit samo… takže když jsem byla rok pryč, nechtěla jsem po něm ani korunu;)

Nejlepší odpověď
arygnoc

to si robíte srandu, nie?
že sa nehanbíte!
výživné patrí deťom, nie dospelým ľuďom.
existujú i diaľkové formy štúdia.
pokiaľ ste pobrala rozum až teraz, tak vám iné neostane, ako študovať diaľkovo, alebo pracovať a študovať súčasne.
Nakoľko máte VŠ, dá sa dohodnúť i so zamestnávateľom (ale prácu si musíte nájsť, a ten vám umožní i v 40. študovať.

Koľko má príjem váš otec, po tom vás je ho*no, starajte sa o svoje príjmy.
Doplňuji:
slečna einsteinová (keďže ste v 20tke dokončila VŠ, klobúk dole, mne sa to podarilo až v 25, a to som neprepadol ani v materskej škole), život nie je pierko.

Mám pochybnosti, keď už raz mu zanikla povinnosť platiť výživné (čo sa stalo, keď ste dokončila vš, ak vám prispieva na živobytie naďalej, už to nie je výživné [podľa zákona], ale dobrovoľný príspevok, prispievať môže kedykoľvek prestať a vy nič právne nedosiahnete).

Na mojom názore, že sa chováte arogantne sa nič nemení – máte v ruke nástroj na vlastnú obživu (dokončenú vš), tak sa živte sama. Mnohí z nás študujú celý život a musia pri tom i pracovať.
Zvykajte si na realitu.

Další odpovědi
autacek

Předně byste se měla nad sebou zamyslet a přestat považovat otce za dojnou krávu. Zcela očividně o něj zájem neprojevujete a asi by bylo na čase, že vydělat peníze něco stojí. Nejraději bych si před Vámi odplivl, styďte se.

anonym

Nejsem si jistá, že soud uzná po jednom ukončení VŠ jako oprávněný nárok na výživné další nástup na vysokou školu. Mám za to, že zde to bude záležet na dobrovolnosti otce.
Odhady platu jsou k ničemu. Nemáte tušení, jaký je jeho skutečný příjem a jaké má otec jiné závazky. Zkuste se s ním domluvit po dobrém.
A jinak – jaký to máte vztah k penězům? To si myslíte, že někdo Vám dá 2 tisíce jenom tak mírnyx týrnix? Tak si zkuste stoupnout někde na plac a udělejte si průzkum, co to pro lidi jsou „ubohé 2 tisíce“. Pro většinu důchodců je velikých štěstím, když za tuto částku měsíčně vyžijí.
Doplňuji:
Víš, ono to tak jednoduché s těmi alimenty není. Jsou pevně dány podmínky, do kdy je rodič povinen na dítě platit výživné. Jenže to není tak, že ty se rozhodneš školu skončit, rok se živit sama a potom očekáváš, že otec bude ze zákona platit výživné znovu. Otci tato podmínka skončila tím, že jsi odjela do UK.
Teď je to opravdu o jeho dobrovolnosti. Proto je dobře, že spolu máte dobré vztahy. Zkus s ním promluvit. Možná budeš souhlasit i s tím, že ti přispěje vyšší částkou než dosud.

anonym

1. dotaz po registraci a rovnou ignorování na 50 stránek odkazů na shodné téma – viz backlink:
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=v%C3%BD%C5%BE­ivn%C3%A9
(Zřejmě stejná arogance jak v životě, tak na netu).

Morální rovina je jasná a potvrzuje ji unisono všechny odpovědi.
Nyní k věcné a právní:
Zjevně se v mnohém hluboce mýlíš (či blafuješ?), neboť:

  1. Ve 20 letech si VŠ buď jen přerušila nebo maximálně dokončila pouze bakalářské studium.
  2. Když jsi byla v UK, tak jsi ani neměla nárok na žádné výživné, protože jsi přece nestudovala, tak si z toho nedělej falešné zásluhy!
  3. Není pravda, že otec musí platit, dokud se nezačneš živit sama – to bys takhle mohla parazitovat třeba do 40.

Správný výklad Zákona o rodině zní „dokud se potomek soustavným studiem připravuje na budoucí povolání“. Proto jsou tisíce absolventů v evidenci ÚP, když neseženou práci (čili než se začnou živit sami).

  1. Jestliže údajně s otcem vycházíš, měla by ses především dohodnout s ním a ne z něj na netu dělat nějakého lakotného vyvrhele. (Uvědomuješ si vůbec, že za těch 15 let do tebe investoval už 360 tisíc, které musel pracně vydělat?)
  2. Opět častý omyl – limit 26 let se vztahuje na věk, do něhož je nárok na sociální dávky, ale s výživným to nesouvisí.
  3. Pokud nebyl soudně změněn původní výrok o výši výživného, platí i nadále, ale při jakémkoliv návrhu na úpravu, soud znovu přezkoumává příjmové i ostatní poměry, (další vyživovací závazky, nárok na důstojnou životní úroveň apod.) účastníků řízení. Takže by se mohlo stát také, že nedostaneš nic anebo méně, než dosud.

Např. když nepředložíš potvrzení o studiu, tak nesplňuješ podmínky nároku na výživné.
Zkus se nad sebou zamyslet, začni se chovat dospěle a naprav si deficit v chabém právním povědomí, jakož i ztrátu morálky a soudnosti.
(Znění Zákona o rodině máš v mnohých odkazech výše).

marci1

Nevím, jestli jste po VŠ studovala, nebo pracovala, ale pokud máte již ukončenou VŠ, tak zcela jistě bych doporučovala si najít nějakou brigádu a otce vynechat. Jistě více z nás takto studovali.
Doplňuji:
Pokud máte s otcem dobré vztahy, je ochoten Vám přispívat, tak nezbývá nic jiného, než to s otcem probrat a domluvit se na výši příspěvku.

anonym

No a co? Jasně že zažádej, zjisti si, jestli máš na to nárok, to ti nejlíp řeknou někde na sociálce a zažádej, 2000? Směšná částka, co má být, že má další dítě? Do 26 let máš na to právo, ale nevím právě, jak to je, když ukončíš, pak chvíli děláš(není mi jasné, jestli jsi mezitím pracovala, nebo ne) takže nechci blafovat.

pusinka50

No já mít 2 „ubohé“ tisíce navíc, tak si hvízdám, asi by ses měla vrátit do UK, tam jsi zřejmě ztratila přehled o českých platech

ladaadal

Nárok máš, pokud se soustavným studiem připravuješ na budoucí povolání. Tím, že jsi skončila, aby sis na rok vyhodila z kopýtka v UK jsi porušila definici „soustavným“. To bys mohla co dva roky přecházet ze školy na školu a chudák táta.