Matiselis

Je lepší multivitamín, nebo samostatné vitamíny?

Pro můj zdraví stav bych potřeboval pár vitamínů skupiny B. Ale multivitamíny (některé) kromě nich obsahují také spoustu dalších mikronutrientů, které, z mého laického pohledu, jistě nebudou na škodu. Na druhou stranu mi připadá podezřelé, že takový multivitamín vychází cenově výhodněji než pár samostatných vitamínů. Není u multivitamínů nějaké riziko, případně nevýhoda oproti samostatným vitamínům? Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Gus_Fring

Lepší samostatné vitaminy. Ale od každého. Protože některé vitaminy si navzájem mohou rušit vstřebatelnost. A od jiného budeš potřebovat třebe zase méně, než je v multivitaminu, protože jíš třeba jídlo s vysokým množštvím daného vitaminu. Anebo naopak.

Jo, ono to vypadá jako sranda. Koupit vitamíny a zobat. Ale ve skutečnosti se za tím skrývá složitá biochemie a ani všichni vědci se neshodnou (VĚDCI,nikoliv lékaři. Lékaři si můžou plkat, co chtějí, stejně ničemu pořádně nerozumí).

Další odpovědi
da ny

Za multivitamíny jsou nesmyslně vyhozené peníze. Např. Cent*um není zrovna levný.
Některý mix může těloi dobře přisvojit. Jiné vitamíny i prvky se nemají podávat v jedné dávce společně (např. A s E, Mg se Zn, Se se Zn aj.), tělo nepřisvojí nic. Je vhodný časový odstup. Jindy potřebuje vitamín/prvek další „kamarády“ pro dobré přisvojení.
B komplex je osvědčený (u mne i laboratorně ověřený). B9 (kyselina listová v něm asi není) Pokud je třeba „přidat“ (pro deficit), konkrétní vitamín skupiny B, lze přidat/přikoupit (thiamin ráno se snídaní, při pravidelném pití kávy a čaje = snižují schopnost krátkodobé paměti; pyridoxin atp,). B vitamíny podporují chuť k jídlu. Kdo nechce přibrat, spíše i shodit, má doplňovat po jídle.
Provitamín A = 1 – 2× týdně nastrouhat mrkev. Orestovat k zahnědnutí na řepkovém oleji/másle. Dochutit (sůl, cukr, citron), zbaštit nebo přidat do porce jídla/polévky.

Drap

Riziko by nemělo být žádné, ale polykat vitamíny jen tak je nesmyslné a nemusí to být pro naše tělo dobré. Pokud potřebuješ skupinu B, tak si kup Bkomplex, využívej jedno balení a víc to neřeš.

Beno

Některými druhy vitamínů se může člověk předávkovat. Může to být nebezpečné.
Při použití multivitamínů není nebezpečí tak vysoké, jedna tableta na jeden den, podle návodu.
Lepší jsou přírodní vitamíny z ovoce , zeleniny, potravy, než chemické.
U chemických vitamínů je riziko předávkování vyšší.

elkon

Multivitamíny jsou většinou uměle vyrobené. Není nad přírodní zdroje. Není problém zjistit kde se v přírodě jaký vitamín vyskytuje a podle toho se zařídit. Ovoce a zeleniny je ke zkoumání dost. Namátkově vitamín C, je v největší míře obsažen v Mexické třešni (u nás známá jako Acerola). A dále cituji: „Mezi potraviny bohaté na celou škálu vitaminů B patří luštěniny, vnitřnosti, drůbeží maso, listová zelenina, ořechy, celozrnné obilniny a mléčné výrobky. Mezi spolehlivé zdroje vitaminu B1, B3 a B7 patří pivovarské kvasnice, maso a játra, Vitamín B12 se téměř výhradně vyskytuje v živočišných potravinách. Obsahují ho některé ryby (losos, sleď, makrela, pstruh), dále se nachází ve vepřových, hovězích i telecích ledvinách, zrajících sýrech, vejcích, mléku a mléčných výrobcích. Doporučená denní dávka u vitamínu B12 je 2,4 µg (mikrogramů)“.

Tomáš1234

Rozhodně samostatné vitamíny. Multivitamínům se naopak obloukem vyhněte:

https://www.mo­jezdravi.cz/no­vinky/multivi­taminy-radeji-se-jim-vyhnete-prozradime-vam-proc-4944.html

Jana5678

Dobrý den, nedávno jsem řešila podobné dilema ohledně výběru mezi multivitamíny a samostatnými vitamíny. Nakonec jsem se rozhodla pro přírodní výživové doplňky, které jsem objevila na internetových stránkách https://www.all-the-best.eu/. Z mého pohledu mají multivitamíny výhodu v tom, že obsahují širokou paletu minerálů a vitamínů. Doporučuji zvážit obě možnosti a přizpůsobit výběr podle individuálních potřeb a zdravotního stavu.