Kepler

Je Kontaktol vhodný na potenciometry?

Na zesilovači mi začaly chrastit některé potenciometry (balance, bass) a přestaly dobře fungovat. Prodavač mi řekl (ale ne moc jistě), že je vhodný i na poteciometry. Doma jsem si přečetl, že je to na čištění a ochranu zoxidovaných kontaktů, tak nevím. Když tak – jak to použít? Stříknout pomocí přiložené tenké hadičky kolem hřídelky? Na tyhle i jiné věci jsem brouk Pytlík.

Nejlepší odpověď
Hlada

Kontaktol na potenciometry vhodný je. Osobně s ním mám bohaté zkušenosti. Opravil jsem jím stovky přístrojů. Potenciometry stereováhy a korekce nemohou být prodřené. Nedej se zblbnout k výměně. Byla by zbytečná. Nestříkej ho na hřídelku. V ložisku musí zůstat brzdicí pasta. Kontaktol se musí dostat na dráhu. Zpravidla dobře zateče podél vývodů.

Další odpovědi
mosoj

Kontaktolů je vícero druhů. Nejlépe je když je nevodivý. Ale jde to i tím vodivým. Pro jistotu dodrž tento postup. Odpoj přístroj od napájení. Do potenciometru stříkni „trubičkou“ trošku přípravku. Potenciometrem několikrát otoč sem a tam. prostředek nech 15 min odpařovat a potom zapni.
Já v současné době používám CONTACLEAN od GESU. Dříve jsem ale používal ten Kontaktol.

aliendrone

Je. Jako první ale zkus co nejvíc to jde odstranit prach a bordel (vyfoukat), dobrý je i štěteček. Jen si dej pozor, aby sis nezasvinil celou desku. Cákni trošku do poťáku v jedné krajní poloze, pak několikrát projeď celý rozsah a znovu cákni v druhé krajní poloze a znovu párkrát projeď celý rozsah potenciometru. Jestli má otvor v místě vyvedení kontaktů, tak to cákej tamtudy. Případný přebytečný Kontaktol zkus co nejvíc vytřepat/vyfoukat.

BTW – některé staré potenciometry jsou celkem snadno rozhoditelné, to by pak bylo ideální, zkus popřemýšlet, jestli to dáš. (Jestli si nejsi jistý, tak to NEDĚLEJ!)

Všichni držíme palce Bug Bagginsovi, bo je mnohem sympatičtější než Frodo Baggins! ;) :D :D

orwell

Jde o to, jestli je chrastění způsobeno znečištěním odporové dráhy, nebo vydřením dráhy jezdcem. V tom druhém případě ti nepomůže nic jiného, než výměna. Já jsem kdysi používal na čištění dráhy doporučený roztok leštěnky na nábytek (taková růžová či červená) s trichlórem. Poměr složek si už bohužel nepamatuji. Aplikovalo se to injekční stříkačkou na odporovou dráhu mezerou u vývodů. Pak bylo třeba několikrát otočit hřídelkou a postup zopakovat. Poté chvíli vyčkáš, až dráha oschne a vyzkoušíš funkci. Někdy to pomohlo na dost dlouho, ale nezřídka se stávalo, že zanedlouho bylo třeba proces opakovat a nakonec to stejně končilo výměnou poťáku. Prostě žádný pocemtyvolemetr nemá nekonečnou životnost a zákonitě jednou přijde den, kdy zúčtuje s tebou.

elkon

Potenciometry vyměnit.

aliendrone

Hlada>>> Sry, ale musím souhlasit s orwellem – viděl jsem HODNĚ potenciometrů (ať již vinutých či s odporovou plochou dráhou), ve kterých byla doslova VYJEŽDĚNÁ znatelně hlubší cestička a v důsledku toho kontakt jezdce potenciometru měl nedostatečný přítlak. (a ve výsledku to chrastilo) Zejména ty vinuté na to byly háklivé, ale pokud se daly rozebrat, stačilo přihnout jezdec kontaktu a šlapalo to jak nové. V případě nevinutých poťáků ale jen chvíli. Ony i některé trimry (a že ty toho moc nenakroutí) jsou v tomto směru cimprlich, ale tam jde spíš o ten přítlak jezdce, než vyježděnou dráhu;) :)

Kepler

orwell: ten zesák sice není nic moc, ale je starý jen dva roky. Takže si myslím, že se dovnitř třeba dostal jenom prach, nebo tak něco. Jinak otočný knoflík jde úplně hladce.

mosoj

Neboj se toho. Potenciometr nerozebírej. Stejně zde nevíme co je to za typ.
Pokud je krytý má otvory na vývody. Stříkni do těch otvorů a pro jistotu dodrž to dobu toho odparu. Pokud by jsi byl jistý že Kontaktol který máš je nevodivý , žádnou dobu odparu nemusíš dodržovat. Ještě se mně nestalo že bych tímto čištěním zařízení poškodil.

Kepler

Já ještě ani nevím, jak ty poťáky vypadají, rozebírat je ale určitě nebudu. Kontaktol nemá žádné bližší označení, výrobce Druchema. Chystám se rozebrat tu krabici a zároveň kápnout trochu oleje do ložisek větráku. Je nějak moc hlučný (od začátku). Stejně nechápu, proč se spíná, když výkon zesilovače 2×40 W využívám maximálně tak z desetiny. Jestli promazání nepomůže, tak ten větrák odpojím a basta.

Klaproth

Bacha na ten větrák, pokud je z výroby namazaný vazelinou, tak olejem jí vymyješ a bude to ještě horší.
Kontaktolu se neboj, používám ho roky.